Balení ruské vakcíny Sputnik V; Foto: Mos.ru

Balení ruské vakcíny Sputnik V; Foto: Mos.ru

Zahraniční

VÝSLEDKY STUDIE: Sputnik V má účinnost přes 90 procent

Ruská protikoronavirová vakcína Sputnik V dosáhla ve třetí a poslední fázi klinických testů účinnosti 91,6 procenta. Uvádí to studie, kterou v úterý zveřejnil lékařský časopis Lancet a podle níž nebyly zaznamenány žádné smrtelné komplikace (viz ZDE).

Nejméně srovnatelná účinnost

Účinnost Sputniku V je tak téměř stejná jako u preparátů Pfizer/BioNTech a Moderna, kterými se v Evropské unii již očkuje. Ve srovnání s preparátem AstraZeneca, jehož registraci EU schválila minulý týden, je dokonce vyšší, přičemž výrobce zaručuje vysokou účinnost a snášenlivost i u lidí starších 60 let. Ti tvořili více než desetinu z 20 tisíc účastníků třetí fáze klinických testů. U vakcíny AstraZeneca je problém, že ve třetí fázi klinických testů na to nebylo dostatečně pamatováno, a proto např. Německo a Itálie ji nepodávají lidem nad 65 let. V České republice se bude AstraZeneca podávat bez rozdílu věku.

Pouze mírné vedlejší účinky

Během testů Sputniku V se podle studie v několika málo případech objevily závažnější komplikace, ty však neměly s očkováním souvislost. Většina dobrovolníků měla po podání vakcíny jen mírné vedlejší účinky jako bolesti v rameni nebo vykazovala symptomy podobné běžné chřipce. Deklarované účinnosti dosáhla ruská vakcína po podání dvou dávek. Testy prokázaly, že látka zabránila rozvoji středních a těžkých projevů nemoci COVID-19. Profesoři Ian Jones a Polly Royová z londýnské School of Hygiene & Tropical Medicine označili výsledky studie za „jednoznačné“. „Vědecký základ očkování byl v tomto případě prokázán,“ napsali v komentáři pro Lancet.

Maďarsko už má 40 tisíc dávek

Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó v úterý oznámil, že do země dorazilo prvních 40 tisíc vakcín Sputniku V. „To umožní očkování 20 tisíc lidí,“ připomněl ministr a potvrdil, že v průběhu tří měsíců dodá Moskva ve třech várkách celkem dva miliony vakcín, které postačí k očkování milionu lidí. Šéf maďarské diplomacie konstatoval, že centrální objednávání vakcín Evropskou unií selhalo. „To ohrožuje životy lidí a oddaluje spuštění ekonomiky. Proto jsme se snažili získat vakcíny z jiných zdrojů,“ řekl Szijjártó. Koncem ledna požádal výrobce Evropskou lékovou agenturu (EMA) o registraci pro Evropskou unii. Televize ZDF včera sdělila, že EMA se žádostí začne zabývat v nejbližších dnech.

Zpracoval Rudolf Hruboň