Policejní vyšetřovatel Pavel Nevtípil; Reprofoto: Česká televize

Policejní vyšetřovatel Pavel Nevtípil; Reprofoto: Česká televize

Domácí

KONTROVERZE: Vyšetřovatel kauzy Čapí hnízdo je podezřelý ze spojení s Ivo Rittigem

Vyšetřovatel kauzy Čapí hnízdo Pavel Nevtípil je podezřelý, že je ve spojení se známým pražským kmotrem Ivo Rittigem. Konstatuje se to v rozsudku v kauze tiskárny Neograph, kterou Nevtípil také vyšetřoval. Informovala o tom dnes některá média (viz např. ZDE). „Mohl mít přímý zájem na výsledku řízení,“ stojí ve verdiktu. Mimo jiné se v něm píše, že policista „plnil vůli osob“ spojených s lobbistou Ivo Rittigem a „projevoval se nápomocně“.

Kritika práce vyšetřovatele

Soudkyně kauzy Neograph Kateřina Jonáková vyšetřovatele případu Pavla Nevtípila kritizovala už v soudní síni, v odůvodnění říjnového rozsudku výhrady vůči jeho práci ještě rozšířila. Nevtípilovo jméno zmiňuje soudkyně hned v devíti z 99 odstavců. Nejprve potvrzuje, že jej skloňovali v odposlechnutých hovorech podnikatelé seskupení kolem lobbisty Ivo Rittiga.

Pro lidi kolem Rittiga byl Nevtípil “Nevťa”

„V hovorech uvedených osob je opakovaně zmiňován ‚Nevťa‘, ‚Nevtípil‘, přičemž ze souvislostí je zřejmé, že se jedná o vyšetřovatele kpt. Ing. Pavla N. Z obsahu hovoru je možno dospět k závěru, že na kpt. Ing. N. hovořící osoby spoléhaly a zřejmě pro něj připravovaly podklady (viz zmínka o potřebě kriminalizace svědka K.),“ píše se v rozsudku. „Kpt. Ing. N. plnil vůli hovořících osob, popřípadě by ji v budoucnu mohl plnit. Mgr. Katarína K. O. v souvislosti s ním mluvila o uplácení.“

“Projevovali se přátelsky – nápomocně”

Kauzu Neograph od počátku dozorovala státní zástupkyně Dagmar Máchová. Ta byla přitom později obviněna v kauze Bereta, v níž jde o úniky informací z jiných policejních spisů. Oba – Máchová i Nevtípil – se podle soudkyně Jonákové v kauze Neograph nechovali nestranně. „Neprošli testem objektivní nestrannosti, neboť ohledně nich nelze vyloučit legitimní pochybnosti, že byli v přípravném trestním řízení schopni vést trestní řízení obžalovaného nepodjatě. Existuje objektivní obava, že jejich poměr k projednávané věci mohl být založen na jejich přímém zájmu na výsledku řízení,“ stojí v rozsudku s tím, že se vůči Rittigovi a spol. „projevovali přátelsky – nápomocně“.

Rudolf Hruboň