Kontroverzní vyšetřovatel Pavel Nevtípil; Foto: repro Česká televize

Kontroverzní vyšetřovatel Pavel Nevtípil; Foto: repro Česká televize

Domácí

VYŠETŘOVATEL Čapího hnízda byl obviněn z manipulace trestního řízení v jiné kauze

Odvolací senát Vrchního soudu v Praze v pondělí s definitivní platností zprostil obžaloby Vladimíra Sittu mladšího, který byl stíhán za údajné tunelování papírny Neograph. Žalovaný skutek podle soudu není trestným činem. Sitta figuruje rovněž jako svědek v tzv. jízdenkové kauze, kterou začne soud řešit příští týden. Mimo jiné je v ní obžalovaný lobbista Ivo Rittig. Uvedla to dnešní média (např. ZDE).

Kritika vyšetřovatele a státní zástupkyně

„Jednání, kterého se obžalovaný dopustil, nenaplňuje znaky skutkové podstaty trestného činu,“ konstatovala soudkyně, která zároveň vyjádřila pochybnosti o žalobkyni Dagmar Máchové a vyšetřovateli Pavlu Nevtípilovi. „Existuje objektivní obava, že poměr těchto dvou osob k trestnímu řízení mohl být založen na jejich přímém zájmu na výsledku řízení,“ podotkla Jonáková.

Stejný vyšetřovatel jako v kauze Čapí hnízdo

Kontroverzní vyšetřovatel Pavel Nevtípil je známý spíše z kauzy Čapí hnízdo, kde vyšetřuje údajné zneužití evropských dotací premiérem Andrejem Babišem a dalšími lidmi. Působení vyšetřovatele Nevtípila a státního zástupce Jaroslava Šarocha a jejich vedení celé kauzy je dlouhodobě podrobováno kritice odborné i laické veřejnosti. Vyšetřování se táhne již více než 3 roky bez toho, že by Nevtípil se Šarochem byli schopni připravit obvinění a dovést celou záležitost před soud.

Rudolf Hruboň