Čeští instruktoři cvičí afghánské vojáky; Foto: SPC Tia Sokimson / Wikimedia Commons

Čeští instruktoři cvičí afghánské vojáky; Foto: SPC Tia Sokimson / Wikimedia Commons

Zahraniční

VYŠETŘOVÁNÍ: Vraha českého psovoda američtí vojáci ubili k smrti

Afghánského vojáka Vahidulláha Chána, který zastřelil českého psovoda, podle svědka při výslechu zbili vojáci USA. Chán krátce po výslechu americkými i českými vojáky zemřel na následky úderů do hlavy. Uvádí se to v článku týdeníku Respekt (viz ZDE).

Američtí i čeští vojáci bití popírají

Zda se na bití podíleli i čeští vojáci, není jasné. Podle svědka měl ale po výslechu českými vojáky Chán na obličeji modřiny a krvácel. V místnosti pak vyšetřovatelé údajně nalezli stopy krve. Čeští vojáci, kteří výslech prováděli, ani Armáda ČR to nechtěli komentovat.

Zabitý český voják Tomáš Procházka; Foto: Army.cz

Chán 22. října 2018 z neznámých důvodů zastřelil českého vojáka Tomáše Procházku a další dva vojáky zranil. Hned ve stejný den byl zadržen a vyslýchán nejprve afghánskými a pak i americkými vojáky. Krátce po výslechu zemřel. Americká armáda vede podle Respektu kvůli smrti Chána vyšetřování proti osmi příslušníkům speciálních sil USA, z nichž čtyři jsou podezřelí z trestného činu zabití a násilného útoku. Američtí i čeští vojáci bití Chána popřeli. Afghánský tlumočník Američanů Ahmad Alamjár ale vyšetřovatelům řekl, že američtí vojáci Chána zbili.

Vyšetřování utajování okolností smrti

Loni v létě byli obviněni čtyři příslušníci českého armádního Ředitelství speciálních sil z toho, že se údajně snažili utajit okolnosti kauzy úmrtí Chána (viz ZDE). Kontroverzním výrokem tehdy “podpořil” obviněné vojáky náčelník Generálního štábu Armády České republiky Aleš Opata, když prohlásil “nikdo nebude beztrestně zabíjet naše vojáky v Afghánistánu”. V listopadu pak bylo jejich stíhání státními zástupci kvůli nekvalifikovaně sepsanému obvinění zrušeno a vráceno k novému vyšetření.

Rudolf Hruboň