Bývalý ministr financí a premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD); Foto: Olaf Kosinsky / Skillshare.eu / Wikimedia Commons

Bývalý ministr financí a premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD); Foto: Olaf Kosinsky / Skillshare.eu / Wikimedia Commons

Domácí

VYŠETŘOVACÍ KOMISE: Za Sobotky stát poslal do Bruselu lži o prodeji OKD

Sněmovní vyšetřovací komise pro privatizaci těžební společnosti OKD potvrdila, že ministerstvo financí v éře Bohuslava Sobotky poslalo do Bruselu nepravdivé informace ohledně sporného prodeje severomoravských dolů. Uvádí se to v článku na serveru Neovlivní.cz (viz ZDE).

Brusel nezahájil vyšetřování

Tento krok měl tehdy zásadní dopad na skutečnost, že Brusel nezahájil vyšetřování České republiky ohledně protiprávní veřejné podpory. Dokumenty tehdy podepsal přímo Sobotka v roli ministra financí. Dodnes přitom trvá na tom, že nepochybil. “Předal jsem eurokomisařce Vestager důležité důkazní materiály týkající se protiprávní veřejné podpory v kauze OKD. Ta byla podle nás poskytnuta v rámci privatizace minoritního podílu státu v roce 2004. Stát ho prodal společnosti Karbon Invest pod tržní cenou a bez výběrového řízení. Dospěli jsme k názoru, že Evropská komise, která tehdy kauzu šetřila, nedostala ze strany ČR pravdivé informace o všech relevantních skutečnostech,” prohlásil šéf komise za Piráty Lukáš Černohorský.

Kontroverzní privatizace OKD

Základy spletitého příběhu položila Klausova vláda, v jejíž éře se stát vzdal majoritního podílu v černouhelných dolech. Sociálnědemokratická vláda Stanislava Grosse pak následně prodávala zbytek. Protože od začátku panovaly pochyby, že stát prodal doly pod cenou, zabývala se už tehdy případem Evropská komise. A právě Sobotka v roli ministra financí podepsal dokument, který komisi ujistil, že se doly rozhodně neprodaly pod cenou. Hlavní problém Sobotky byl, že podklady pro Brusel mu připravila advokátní kancelář jeho přítele Radka Pokorného. Ta ale současně pracovala pro Zdeňka Bakalu, který nakonec doly získal. Kancelář tedy neměla logicky žádný důvod zpochybňovat cenu.

-rh-