Vnučka maršála Koněva Jelena Koněvová; Foto: Repro iDNEStv

Vnučka maršála Koněva Jelena Koněvová; Foto: Repro iDNEStv

Domácí

VÝROČÍ: Vnučka maršála Koněva uctila v Praze jeho památku

Příznivci maršála Ivana Koněva si u pomníku v pražské Bubenči připomněli výročí jeho narození. Květiny k soše ruského maršála položila jeho vnučka Jelena Koněvová i ruský velvyslanec v ČR Alexandr Zmejevskij.

Pocta osvoboditeli

Maršál Koněv by letos oslavil 122. narozeniny. Ruští i čeští příznivci Koněva na jeho pomník položili převážně rudé květy, jedna ze stuh nesla nápis “ÚV KSČM nezapomínáme”. Květiny na místo přinesli i zástupci ruského motorkářského klubu Noční vlci. U sochy lidé zapálili svíčky a stáli tam s vlajkami Sovětského svazu. Koněv se na konci druhé světové války podílel na osvobození části Polska, Slezska a Saska a také Prahy.

Kampaň proti pomníku

Koněvova bronzová socha v nadživotní velikosti stojí v Praze 6 od května 1980. V posledních letech se stává častým terčem vandalů. Současné vedení městské části ji chce proto přestěhovat. Koněvův pomník má podle rozhodnutí zastupitelstva městské části Praha 6 z letošního září nahradit památník osvobození Prahy na konci druhé světové války. Vedení radnice přesun sochy i vytvoření nového památníku řeší s magistrátem i ministerstvem obrany. Kdy a kam bude Koněvova socha přestěhována, zatím není jasné.

Nesouhlas Moskvy

Spory kvůli soše se vedou na mezinárodní úrovni. Ruské ministerstvo zahraničí české politiky označilo za iniciátory války se symboly vítězství nad fašismem. Ruský ministr kultury Vladimir Medinskij přirovnal starostu Prahy 6 Ondřeje Koláře (TOP 09) k nacistickému pohlavárovi a Kreml pohrozil odvetnými kroky.

Rudolf Hruboň