VÝPOVĚĎ: Do kauzy sportovních dotací má být zapleten Rychetský a Jurečka

Domácí

VÝPOVĚĎ: Do kauzy sportovních dotací má být zapleten Rychetský a Jurečka

Do kauzy manipulací se sportovními dotacemi mají být zapleteni předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. V rozhovoru pro Seznam Zprávy to uvedla exnáměstkyně ministryně školství pro sport Simona Kratochvílová (viz ZDE).

Manipulace s dotacemi

Kratochvílová byla v roce 2017 v kauze sportovních dotací obviněna spolu s předsedou Fotbalové asociace ČR (FAČR) Miroslavem Peltou. Dvojice se tehdy měla domlouvat na přípravě dotačních programů. Kratochvílová, která na ministerstvu měla na starosti přerozdělování sportovních dotací, měla mít s Peltou poměr a sdělovat mu zákulisní informace. Společně se domlouvali, kterým konkrétním žadatelům ministerstvo dotace poskytne. V listopadu loňského roku udělil městský soud za manipulaci s dotacemi Kratochvílové trest odnětí svobody na 6,5 let, Peltu poslal do vězení na 6 let. Proti trestu se odvolali a věc posoudí vrchní soud.

Rychetského “charita”

Rychetský má podle serveru Seznam Zprávy (SZ) bližší vztah k tenisovému klubu v brněnských Lužánkách, pro které dříve chtěl získat dotace. Zájem měl zdůvodňovat tím, že klub každoročně pořádá charitativní akci pro postižené děti, podle serveru ale ve skutečnosti kurty sám pravidelně navštěvuje. I v policejních odposleších mezi Peltou a Kratochvílovou zaznívá právě jméno ústavního soudce: „Rychetský, tomu bychom měli dát,“ říká podle SZ Kratochvílová a Pelta odpovídá: „Jestli je to Rychetský, tak je to potřeba.“ Rychetský nyní ale tvrdí, že vše prý bylo jinak: “Ale já jsem nic neřešil, já jsem jen žádal, aby to proběhlo řádně a spravedlivě, uvedl v reakci na obvinění.

Jurečkovy Kokory

Za konkrétní dotace, jak ve svém svědectví Kratochvílová popsala, se přimlouvali politici z takřka všech parlamentních stran. Od hejtmanů přes senátory až po ministry. Kratochvílová tvrdí, že bylo mnoho dalších lidí, kteří by měli stejně jako ona či Pelta čelit soudu. Mezi těmi, kteří svého postavení kvůli dotacím zneužili, byli podle ní kromě Rychetského také ministr práce sociálních věcí Marian Jurečka, kterého zmiňuje v souvislosti s dotací pro Sokol Kokory, odkud pochází a kde je v zastupitelstvu jeho bratr. Za „Jurečkovy Kokory“ byla Kratochvílová i odsouzena. „Já jsem nikomu nepředal informaci: Tady já mám zájem, to zařiďte. Takhle já se nechovám,“ tvrdí dnes Jurečka.

Zpracoval Rudolf Hruboň