Růst počtu lidí, kteří pobírají starobní penze, se loni po dvou desetiletích zastavil. Vyplácených důchodů meziročně ubylo. Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) jich na konci prosince vyplatila 2,4 milionu, tedy zhruba o 14 400 méně než v předchozím roce.
Starých lidí zemřelo více
Podle nich se počet meziročně snížil naposledy v roce 2002. Podle předběžných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) se loni výrazně zvýšil počet zemřelých, a to hlavně v podzimních měsících po nástupu dalších vln koronavirové epidemie. Podle expertů kopíroval loni počet zemřelých křivku počtu nakažených. Život se v minulých letech prodlužoval, a to každý rok o několik týdnů. Česká společnost stárne a seniorů postupně přibývá. Lidé nad 65 let tvoří pětinu obyvatel republiky. Sociální správa poskytovala v roce 2000 celkem 1,9 milionu starobních penzí. Za dvě desetiletí se počet starobních důchodců a důchodkyň zvedl zhruba o půl milionu, tedy asi o čtvrtinu.
Věk odchodu do důchodu roste
V prvních pěti letech tohoto století se počet vyplácených starobních penzí zvedl zhruba o 55 000. Od roku 2005 do roku 2010 to bylo téměř o 300 000. V dalších pěti letech přibylo asi 117.000 penzistů a penzistek, od roku 2015 do loňska pak asi 140 000. Také v těchto počtech se odráží početnost jednotlivých ročníků. Růst počtu starobních důchodců a důchodkyň v Česku brzdí postupné odsouvání věkové hranice pro odchod do penze. Každý rok se oddaluje u mužů o dva měsíce a u žen o čtyři. Vláda důchodový věk v minulém volebním období zmrazila na 65 letech. Tohoto limitu se dosáhne zhruba v polovině 30. let.
Zpracoval Rudolf Hruboň