Yakov Kedmi, izraelský politolog; Foto: Mark Nakoykher / Wikimedia Commons

Yakov Kedmi, izraelský politolog; Foto: Mark Nakoykher / Wikimedia Commons

Zahraniční

Vyjádření Putina o POLSKÉM ANTISEMITISMU bylo ještě mírné, uvedl izraelský politolog

Bývalý šéf izraelské styčné služby „Nativ“ Jakov Kedmi komentoval reakci Varšavy na drsná slova ruského prezidenta Vladimira Putina o bývalém polském velvyslanci Józefu Lipském, který podporoval nacistické Německo před druhou světovou válkou.

Lipski chtěl poděkovat nacistům za vyhnání Židů

Ruský prezident Vladimir Putin nedávno na poradě ministerstva obrany tvrdě kritizoval bývalého polského velvyslance v nacistickém Německu Józefa Lipského, který v roce 1938 slíbil, že postaví „velkolepý památník“ Hitlerovi za vyhnání Židů do Afriky „k vyhynutí“. Putin jej neváhal označit za „hajzla a antisemitskou svini“. V této souvislosti si polské ministerstvo zahraničních věcí předvolalo ruského velvyslance v Polsku Sergeje Andrejeva. Zástupce polského ministerstva zahraničí v rozhovoru s velvyslancem tlumočil oficiální nesouhlas Polska se slovy Putina o historické roli Varšavy ve druhé světové válce.

Józef Lipski (vlevo) ve společnosti Josepha Goebbelse, nacistického ministra propagandy (vpravo); Foto: Bundesarchiv / Wikimedia Commons

Putinova reakce byla ještě zdrženlivá, uvedl Kedmi

Izraelský politolog Jakov Kedmi označil prohlášení Vladimira Putina o Lipském jako „ještě zdrženlivé“. Je si jist, že žádná kritika nebude stačit k vymezení „ohavnosti a významnosti“, které bylo vlastní politické elitě Evropy ve vztahu k Židům v předválečné době. Kedmi poznamenal, že evropské země chtějí v současné době zlehčovat skutečnost tehdejší spolupráce s nacisty. “Pilsudského Polsko bylo fašistickým státem,” prohlásil Kedmi. Stejně jako v Lotyšsku Ulmanis, v Maďarsku Horthy a v Rumunsku Antonescu. Světový rekord ve vyhlazování Židů patří Estonsku: téměř 100% estonských Židů bylo zavražděno s pomocí estonské populace. Světový rekord pro vydání Židů nacistům, kteří pak měli být posláni do táborů smrti, patří do „demokratického“ Holandska. “Nemluvě o nacistickém Slovensku, Chorvatsku a dalších,“ uvedl Kedmi.

Rudolf Hruboň