Bývalý ministr dopravy Vladimír Kremlík; Foto: Repro YouTube Regionální Televize

Bývalý ministr dopravy Vladimír Kremlík; Foto: Repro YouTube Regionální Televize

Domácí

VYJÁDŘENÍ: Exministr Vladimír Kremlík o jeho vztahu s Andrejem Babišem

Bývalý ministr dopravy Vladimír Kremlík se na svém účtu na sociální síti vyjádřil ke své spolupráci s Andrejem Babišem. Jeho vyjádření přejímáme v plném znění.

Jeho tempu nelze prakticky stačit

Jsem často dotazován na můj osobní vztah s Andrejem Babišem. To je nepochybně zajímavé téma. Šlo o čistě pracovní vztah, nikdy jsme nebyli v přátelském či užším vztahu. Pan Babiš je neuvěřitelně pracovitý. Jeho tempu nelze prakticky stačit. Není pravdou, že s panem Babišem nelze vést diskusi. Naopak, lze jej i přesvědčit. Máte na to však jen několik vteřin, ale lze to. Pan Babiš vždy slyší na čísla, kolik to bude stát a jaký bude přínos. Andrej Babiš pohrdá slabochy a přitakávači, musíte na něj často zvýšit i hlas. Tomu on rozumí. Musíte předkládat fakta a hovořit srozumitelně a stručně. Pan Babiš mi například nikdy nebránil, abych zastavil podezřelé transakce, i když za ně lobovali lidé, kteří k němu mají blízko. A že jsem několik takových musel zastavit. Měl jsem v tomto vždy jeho podporu. V těchto věcech byl vždy nekompromisní vůči všem. To se málo ví, on je v těchto záležitostech vůči vlastním velmi tvrdý. Budiž mu to ke cti.

https://www.facebook.com/vladimir.krem/posts/3254064404606884

Uměl naslouchat

Měli jsme často velmi otevřené výměny názorů, vždy jsem mu řekl co mi vadí. Uměl naslouchat. Do skutečného střetu jsme se dostali jen v souvislosti s řízením skupiny Českých drah a ŘSD. Moje představy o personálním obsazení byly jiné, jak v lidech, tak čase změn. Vždy jsem preferoval v řídících pozicích státních společností osobnosti, skutečné manažery, lidi s přesahem a mezinárodní zkušeností. Často i lidi s jiným názorem. Prosadil jsem si jen Pavla Kysilku jako předsedu dozorčí rady Českých drah a jsem za to vděčný. Střet názorů a hledání kompromisu je základem úspěchu. Korektně musím říci, že se mi pan Andrej Babiš za jedno jím doporučené jméno omluvil. A on se zase moc neomlouvá. Vždy jsem Andreje Babiše respektoval, avšak neadoroval, zároveň jsem dalek laciné kritiky. Každý člověk má chyby. Vedle personálních věcí jsem vždy chtěl prosazovat určitou vizi, a to napříč politickým spektrem. Já nejsem typ co bude kritizovat opozici za každou cenu, já musel hledat ad hoc řešení.

V jeho okolí jsou různí lidé

Měl jsem silné výhrady k jedné osobě z okolí pana premiéra Babiše a netajil jsem se tím. V okolí pana premiéra je rovněž osoba, které si velmi vážím, které plně důvěřuji a která mi hodně pomohla. Ať již v názorech na řešení budoucnosti nebo osobních/partnerských věcí. Pokud se s Vámi sejde osoba, která má k premiérovi pracovně snad nejblíže, a řekne skutečný názor na věc, pomůže to v rozbouřené době hodně. A nebyla to jen úlitba vůči mé osobě. Často Vám pomohou lidé, od kterých to nečekáte… Zároveň jsem vždy vycházel z elementární důvěry v podřízené kolegy. Lidé pracující pro stát na ministerstvech a úřadech mají neuvěřitelný potenciál, jsou to srdcaři. Mají nápady, chtějí posunovat tuto zemi, jen jim v tom nesmíme bránit.

Subjektivním pohledem asi mnohé zklamu

Tak jako každému mi vadila u Andreje Babiše ta jeho až “posedlost” různými drby a anonymními zprávami. Ale musím uznat, že se to lepšilo, ověřoval si informace. Možná, že mým subjektivním pohledem na Andreje Babiše mnohé zklamu, možná, že někteří čekají zhrzenost či zatrpklost, ale k tomu není důvod. Nikdy jsem neměl tolik pracovních nabídek a zakázek jako nyní. Nemám důvod být zatrpklý, získal jsem know-how, životní zkušenosti a kontakty. Člověk má mít pokoru i vděčnost. Spíš si kladu otázky o směřování této země, o jejím ukotvení, o slibech, které nikdy nikdo nesplní. Jsem rád, že brzy budu moci všechny otevřené věci vysvětlit a uzavřít jednu životní etapu. Mimochodem, přišly i nabídky vstoupit do politiky.

Redakčně zpracoval Rudolf Hruboň