Víceúčelový ruský stíhací letoun Suchoj Su-35S (Su-35BM); Foto: Dmitriy Pichugin / Wikimedia Commons

Víceúčelový ruský stíhací letoun Suchoj Su-35S (Su-35BM); Foto: Dmitriy Pichugin / Wikimedia Commons

Zahraniční

VYHROŽOVÁNÍ: USA zavedou vůči Egyptu sankce, pokud nakoupí ruské stíhačky Su-35

Pentagon a americké ministerstvo zahraničí ve společném dopisu varovaly vládu Egypta před sankcemi, pokud se rozhodne pro pořízení ruských stíhaček Su-35, informují noviny The Wall Street Journal (viz ZDE).

Ohrožení výměny vojenských informací

Podle novin, v dopisu ministr zahraničních věcí USA Mike Pompeo a ministr obrany Mark Esper přesvědčovali egyptského ministra obrany, aby zrušil dohodu s Ruskem. „Nová velká dohoda s Ruskem minimálně zkomplikuje výměnu vojenských informací s USA a americkou vojenskou pomoc Egyptu v budoucnosti,“ citují noviny dopis, který mají k dispozici. Vysocí činitelé Pentagonu osobně varovali velitele egyptského letectva před nepříjemnými následky dohody, stojí v materiálu. The Wall Street Journal zmiňuje, že slova z Washingtonu přicházejí ve stejnou dobu, kdy byl na návštěvě Káhiry ruský ministr obrany Sergej Šojgu.

Dohoda o dodávce stíhaček SU-35

O tom, že Rusko a Egypt podepsaly dohodu na dodávky stíhaček Su-35, informovaly v dubnu noviny Kommersant. Oficiálně to ale nebylo potvrzeno. Podle informací zdrojů novin, dohoda o dodávce „více než dvou desítek strojů“ a prostředků pro boj se vzdušnými cíli, nabyla účinnosti na konci roku 2018. Smlouva v hodnotě okolo dvou miliard dolarů počítá se začátkem dodávek již v letech 2020-2021.

Rudolf Hruboň