Ilustrační foto: pixabay.com

Ilustrační foto: pixabay.com

Zahraniční

VYDÍRÁNÍ: USA pohrozily, že připraví Irák o přístup k prostředkům z prodeje ropy

Washington pohrozil Iráku, že jej připraví o přístup k vládnímu bankovnímu kontu ve Spojených státech, na kterém jsou uloženy prostředky z prodeje ropy. Informoval o tom americký deník The Wall Street Journal (WSJ) s odkazem na zdroje z Bagdádu (viz ZDE).

Varování irácké vládě

Daný deník tvrdí, že USA varovaly iráckou vládu před zmrazením konta ve Federální rezervní bance New Yorku, a to v případě, že budou americká vojska stažena z této země. Tuto výstrahu dostal irácký premiér Adil Abdul-Mahdi ve středu, píše WSJ. Deník rovněž připomíná, že tento krok americké vlády může vážně poškodit iráckou ekonomiku. Výši částky na kontě ale WSJ neupřesnil. USA již dříve, v roce 2015, zablokovaly Bagdádu jeho konto po dobu několika týdnů. Stalo se tak kvůli podezření, že prostředky z něj byly poskytovány na financování Islámského státu a byly převáděny do íránských bank, poukazují noviny.

Vražda generála Sulejmáního a stažení amerických vojsk z Iráku

Irácký parlament přijal rozhodnutí o stažení cizích vojsk ze země po americkém teroristickém útoku na území v blízkosti mezinárodního bagdádského letiště, v jehož důsledku byl zavražděn íránský generál Kásim Sulejmání. Útok nebyl dohodnut s iráckou vládou. Vrchní velitel Ozbrojených sil Iráku Abdel Kerim Half prohlásil, že již byly zahájeny přípravy na stažení amerických vojsk. Následně však prezident Spojených států amerických Donald Trump pohrozil Iráku vážnými následky. Řekl, že je připraven zavést proti Bagdádu “sankce, jaké ještě nikdy nezažil“. Navíc Trump dodal, že američtí vojáci nehodlají opustit Irák, dokud jim země nezaplatí za leteckou základnu, kterou postavili Američané.

Rudolf Hruboň