Markéta Všelichová; Foto: profil Markéty Všelichové na sociální síti

Markéta Všelichová; Foto: profil Markéty Všelichové na sociální síti

Domácí

VŠELICHOVÁ: Nikdo nás z Turecka nedostal, žádná dohoda nebyla

Čeští politici opravdu věří tomu, že nás dostali domů. Byla jsem ale propuštěna v řádném termínu, měli jsme nárok na propuštění na probační praxi, věděla jsem o tom od prosince, prozrazuje Markéta Všelichová v rozhovoru pro portál Aktuálně.cz (viz ZDE).

O propuštění věděla půl roku předem

“Denetim serbest znamená probace. Byli jsme propuštění na probaci, což je rok před podmínkou (kosullu saliverilme) běžná, zákonem daná praxe. Ty zákony taky dohledám. Podle těch politiků co si na našem propuštění honí triko, mám mlčet a být jim vděčná. Za co? Ok, za konzulární pomoc, odvoz domů, zajištění návštěv, překladů pro soud atd, za to vděčná jsem. Ale za to, že nám dle tureckého práva skončil trest? Kdo pochybuje, zeptejte se na konzulátu v Ankaře. Ti na rozdíl od politiků vědí, jaká praxe a zákony v Turecku jsou a ti také dávno věděli, že 21.07 mám probaci a připravovali jsme se na to,” uvedla Všelichová na svém profilu na sociální síti:

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=934634620367106&id=100014617301602

Nikdo pro nás nic nevyjednal

“Tak já si prý vymýšlím a nebýt všech těch vyjednavačů, nikdy mě nepustí. Konzul v Ankaře je tedy také lhář? (mimochodem, jestli je komu opravdu poděkovat, tak jemu, udělal toho pro oba strašně moc, opravdu, řešil všechny naše problémy tam). Na ambasádě také vědí, že naše propuštění není zásluha nikoho, je systémová věc. Vedení věznice mě na to, že v červenci mám propuštění na probaci připravovali dávno, abych si případně zajistila v Turecku ubytování. Celé se to řešilo s ambasádou dávno. Vyhoštění není pak z tureckého pohledu benefit pro nás, ale pro ně. Oni tam ‘teroristy’ na volno na probaci po zemi pobíhat nechat nechtějí. Až do propuštění ani ambasáda ani vedení té věznice nevěděla, že budu vyhoštěna, všichni se připravovali na tu probaci. Ale že máme 21.07. propuštění ví všichni, kteří nám opravdu pomáhali (tedy ambasáda), dávno. Ten termín, znova opakuji, je daný zákonem, nejde o žádný úspěch kohokoliv. Uf, mám toho fakt dost. I když mi bylo jasný, že to takhle bude. Už když jsem tu probaci řešila v prosinci jsem si vyslechla větu ‘no a počkej kolik lidí si na tom bude v tom červenci honit triko’. A je to tady tvl,” uzavřela své vyjádření Markéta Všelichová.

Zpracoval Rudolf Hruboň