Americký prezident Joe Biden; Foto: Phil Roeder / Wikimedia Commons

Americký prezident Joe Biden; Foto: Phil Roeder / Wikimedia Commons

Zahraniční

VŠE PŘI STARÉM: Biden potvrdil, že USA budou pokračovat v politice síly

Nový americký prezident Joe Biden se poprvé vyjádřil ke své budoucí zahraniční politice. Prohlásil, že USA budou pokračovat v politice síly vůči zemím, které považuje za své nepřátele, jako je Rusko nebo Čína. Uvedla to agentura ČTK (viz ZDE).

Čína jako největší soupeř

„Budeme konkurovat z pozice síly, budovat lepší domov, spolupracovat se spojenci a partnery, obnovíme svou účast v mezinárodních institucích a znovu se přihlásíme ke své morální autoritě a důvěryhodnosti,” tvrdil Biden. Čínu označil za nejvážnějšího soupeře USA, ale dodal, že pokud to bude v americkém zájmu, budou s ní USA spolupracovat. „Postavíme se ekonomickým výpadům, budeme se snažit bránit Číně v útocích na lidská práva a intelektuální vlastnictví. Jsme ale ochotni s Pekingem spolupracovat, když to bude v zájmu USA,” uvedl Biden.

“Podrobování” USA Rusku?

Zmínil se také o svém telefonátu s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Řekl mu prý, že dny, kdy se USA Rusku “podrobovaly,” skončily. „Řekl jsem prezidentu Putinovi velmi odlišným způsobem, než jak to činil můj předchůdce, že skončily dny, kdy se USA podrobovaly agresivitě Ruska, jeho vměšování do našich voleb, kybernetickým útokům, trávení občanů. Nebudeme váhat nechat za to Rusko zaplatit a hájit své životně důležité zájmy i naše občany,” zakončil vyhrožováním své vyjádření Biden.

Kreml vyjádřil zklamání

Moskva dnes kritizovala Bidenova slova ohledně Ruska jako velice agresivní a nekonstruktivní rétoriku (viz ZDE). “Ultimáta jsou nepřijatelná,” zdůraznil mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina. Je to velice agresivní a nekonstruktivní rétorika, k naší lítosti. A vůbec nepřijatelné jsou pro nás náznaky jakýchsi ultimát, prohlásil Putinův mluvčí Dmitrij Peskov. Moskva podle něj nehodlá “mentorská prohlášení” brát na vědomí. Současně však Rusko podle mluvčího nadále doufá, že Spojené státy projeví politickou ochotu ke spolupráci, nehledě na množství existujících rozporů.

Zpracoval Rudolf Hruboň