Policejní pyrotechnici ve Vrběticích v roce 2014; Foto: Policie ČR

Policejní pyrotechnici ve Vrběticích v roce 2014; Foto: Policie ČR

Domácí

VRBĚTICE: Stát selhal stejně jako u metanolu

Výbuch muničních skladů ve Vrběticích byl jen důsledkem chaosu a laxního přístupu státu k bezpečnostním otázkám po roce 1989. Při divoké likvidaci obřích zásob munice české armády se ztratily stovky tun munice, která byla poté pokoutně prodávána do rizikových zemí. Upozornil na to např. článek na serveru Aktuálně již v roce 2015 (viz ZDE).

Divoká “likvidace”

Výbuchy ve Vrběticích byly podle zjištění Aktuálně.cz s velkou pravděpodobností vyústěním divoké „likvidace“ nepotřebné munice české armády z dob Varšavské smlouvy. Z výpovědí dobře informovaných policistů, státních úředníků i armádních expertů vyplývá silné podezření, že značná část této munice byla s největší pravděpodobností zničena či recyklována jen na papíře a ve skutečnosti se dále skladovala a přeprodávala. Šlo přitom o ohromné množství zbrojního materiálu – části se armáda zbavovala v 90. letech minulého století a naposledy pak v roce 2005 při “ekologické” likvidaci 47 746 tun munice, za kterou stát zaplatil šesti soukromým firmám 2,8 miliardy korun.

Recyklace jen na papíře

Dokud byl zbrojní materiál v držení armády, byl velmi pečlivě střežen. Jenže jakmile vyjely kamiony soukromých firem z muničních skladů, směr jejich jízdy už nikdo nekontroloval. Policie je tehdy nedoprovázela. A také následnou recyklaci výbušnin některé firmy dokládaly jen papírově. Nikdo už však neprověřoval skutečné množství rozebraných kovů, plastů, chemikálií či trhavin ani to, kam tento materiál putoval. Experti se shodují i v tom, že jde o velmi podobné selhání kontrolní funkce státu, jaké odhalila metanolová aféra v roce 2012.

Stal se Imex Group obětí podvodu?

Vybuchlý sklad ve Vrběticích si pronajímala společnost Imex Group otce a syna Bernatíkových. To, že v něm mohla být stará munice určená dávno k likvidaci, je mezi experty nejčastěji zmiňovaný motiv. Jednou z variant, kterou se podle informací Aktuálně.cz policie zabývala, byla ta, že sklad mohl vyhodit do povětří někdo, kdo výbušniny s temným původem Imexu dodal. Neboli že i majitelé se mohli stát oběťmi podvodu. Kdosi se mohl po prvním výbuchu zaleknout, že úřady budou zjišťovat, co a jakého původu ve skladech vlastně je. “I proto následovala exploze druhého skladu – aby něco zamaskovala,” domnívá se bývalý náčelník generálního štábu armády a uznávaný bezpečnostní expert Jiří Šedivý.

Zpracoval Rudolf Hruboň