Korunní princ Saúdské Arábie Muhammad bin Salmán připustil odpovědnost v případu zabití saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího. Princ to řekl v dokumentu natočeném americkou televizí PBS (viz ZDE).
Přiznání odpovědnosti
“Stalo se to v době, kdy na věci dohlížím já. Nesu veškerou odpovědnost,” přiznává princ v dokumentu s názvem Korunní princ Saúdské Arábie, který bude PBS vysílat 1. října a z nějž byly zveřejněny některé části. Rijád nejprve popíral, že byl Chášukdží zavražděn. Později prokurátor přiznal, že bývalý zástupce ředitele tajné služby nařídil repatriaci Chášukdžího, který žil v USA a patřil ke kritikům poměrů v království. Vyjednávání o návratu prý byla ale neúspěšná, takže hlavní vyjednávač nařídil novináře zabít. Příkaz vrahům dal prostřednictvím služby Skype bývalý princův poradce Saúd Kahtání. Princ dosud o případu veřejně nemluvil, některé západní vlády i americká Ústřední zpravodajská služba CIA se domnívají, že dal k zabití příkaz. To ale druhý nejmocnější muž království v rozhovoru přímo nepotvrdil.
Brutální státní vražda novináře
Chášukdží byl zavražděn loni 2. října poté, co si přišel na konzulát v Istanbulu vyřídit dokumenty související se sňatkem. Předtím působil i jako dopisovatel listu The Washington Post a byl kritický k saúdskoarabskému režimu. Rijád zpočátku vraždu popíral a přiznal ji až se zpožděním. Spekulace o tom, že smrt novináře nařídil přímo korunní princ Muhammad bin Salmán, odmítá. Na začátku ledna začal v Saúdské Arábii proces s 11 podezřelými z Chášukdžího vraždy. Podle saúdskoarabské státní tiskové agentury SPA prokurátor žádá trest smrti pro pět z nich. Chášukdžího tělo se dosud nenašlo, podle vyšetřovatelů bylo zřejmě rozřezáno a z konzulátu odvezeno. OSN vyzvala k tomu, aby byl do vyšetřování zahrnut také korunní princ a další vysocí představitelé země.
Američané prodali lidská práva
Americký prezident Donald Trump se k činu postavil zdrženlivě a prohlásil, že neuvalí na Saúdskou Arábii za vraždu žádné významné sankce s poukazem na to, že Saúdská Arábie je důležitým obchodním partnerem Spojených států. „Po mé těžce vyjednané cestě do Saúdské Arábie království souhlasilo s tím, že v USA investuje 450 miliard dolarů. To je rekordní částka,“ uvedl. Zrušení těchto smluv je podle prezidenta údajně v zájmu Ruska a Číny, nikoliv v zájmu Spojených států.
Západ nijak významně Saúdy nepostihl
Pouze německá kancléřka Angela Merkelová ohlásila reakci v podobě pozastavení dodávek zbraní do Saúdské Arábie. Další evropské země (Spojené království, Francie, Španělsko a Česká republika) navzdory Chášukdžího vraždě a válce v Jemenu pokračují ve vývozu zbraní do Saúdské Arábie. Některé evropské státy (Spojené království, Francie a Nizozemsko) společně s USA pouze odřekly účast svých ministrů na investiční konferenci v Rijádu, jež se konala koncem října 2018. ČR odvolala formálně z našeho velvyslanectví v Rijádu jednoho řadového zaměstnance (viz ZDE).
Rudolf Hruboň