Předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO); Foto: Sejm RP / Wikimedia Commons

Předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO); Foto: Sejm RP / Wikimedia Commons

Domácí

VONDRÁČEK nevyloučil povolební spolupráci ANO s SPD

Předseda Poslanecké sněmovny, místopředseda ANO a lídr kandidátky hnutí ve Zlínském kraji Radek Vondráček nevyloučil povolební spolupráci s hnutím SPD Tomia Okamury. Aktuální předvolební průzkumy naznačují, že by ANO s SPD mělo ve Sněmovně většinu.

Budeme jednat s každým

„Sednu si ke stolu s každým subjektem a nevylučuji absolutně žádnou koalici. SPD prokázala za poslední čtyři roky, ačkoliv všichni říkají, jak jsou extremističtí, tak nikdo neřekne čím, a musím za sebe říct, že se chovají korektně. Mně osobně nic špatného neudělali,” prohlásil Vondráček na CNN Prima News v diskusním pořadu Partie Terezie Tománkové. Podle aktuálního předvolebního průzkumu agentury STEM pro CNN Prima News by říjnové volby do Poslanecké sněmovny vyhrálo přesvědčivě vládní hnutí ANO s 32,4 procenta hlasů. ČSSD, která v současnosti s ANO tvoří menšinový kabinet, hrozí, že skončí pod pětiprocentní hranicí potřebnou pro vstup do dolní komory.

ANO by tedy muselo hledat nového partnera pro sestavení vlády. Pokud by volby dopadly podle aktuálního průzkumu, mělo by ANO s SPD 104 mandátů. Vondráček v diskusním pořadu nevyloučil tuto spolupráci, i když s některými programovými body SPD nesouhlasí. Nepřijatelné je pro ANO třeba referendum o vystoupení z Evropské unie. „To je věc, na které bychom se neshodli. To je pro ANO naprosto nepřijatelné,” dodal. Až donedávna vláda složená z ANO a ČSSD prosazovala své zájmy s podporou komunistů. Ti ale před časem vypověděli toleranční dohodu.

Zpracoval Rudolf Hruboň