Senátor Václav Láska; Foto: Petr Vilgus / Wikimedia Commons

Senátor Václav Láska; Foto: Petr Vilgus / Wikimedia Commons

Domácí

VOLNÝ PÁD: Václav Láska aneb od poctivého policisty k “pražskému kavárníkovi”

Václav Láska se kdysi zapsal na veřejnosti coby člověk bojující za spravedlnost a právo proti lobbisticko-korupčním systémům v této zemi. Stačilo však několik let a přešel na “druhou stranu”. V současnosti spolupracuje s těmi, kterými kdysi opovrhoval.

Původně poctivý policista…

Od 18 let pracoval v řadách Policie ČR. Začínal jako řadový policista na obvodním oddělení. Později pracoval jako asistent vyšetřovatele a posléze vyšetřovatel na Krajském úřadu vyšetřování se specializací na hospodářskou kriminalitu. V roce 1999 nastoupil na Úřad finanční kriminality a ochrany státu (ÚFKOS), kde vedl vyšetřování související s IPB a s Harvardskými fondy. Po zániku ÚFKOS v roce 2003 opustil řady policie, krátce pracoval v oblasti ekonomického poradenství a v roce 2007 působil několik měsíců také v bezpečnostní agentuře ABL.

…následně aktivista…

Od roku 2002 působil Václav Láska v Transparency International, do roku 2011 byl předsedou správní rady. Od roku 2004 se věnuje právní praxi. V roce 2012 prováděl Láska prověrku smluvních vztahů Dopravního podniku hl. m. Prahy, která vyústila v řadu trestních oznámení na bývalý management podniku, advokáty a známé pražské podnikatele. Sám se však za tuto činnost stal terčem civilních žalob, trestních oznámení a kárných žalob. Za to, že za iniciátora údajné trestné činnosti v dopravním podniku Václav Láska označil advokátní kancelář Šachta & Partners, ho na základě stížnosti této advokátní společnosti potrestala Česká advokátní komora pokutou 200 000 korun.

…nakonec politik

Ve volbách do Senátu PČR v roce 2014 kandidoval Láska jako nestraník za volební koalici Strany zelených a KDU-ČSL. Podporovali jej také Piráti. Se ziskem 30,01 % hlasů vyhrál první kolo a postoupil tak do kola druhého. V něm porazil poměrem hlasů 65,08 % : 34,91 % nestraníka za ODS Pavla Žáčka. Ve volbách mu tehdy pomohla jeho pověst neohroženého bojovníka za spravedlnost.

V dubnu 2017 vystoupil ze Strany zelených, protože nesouhlasil s některými kroky a postoji vedení strany. V prosinci téhož roku založil hnutí SENÁTOR 21, jenž má podpořit nezávislé senátory, a jehož cílem má být podle jeho vlastních slov “senát plný respektovaných osobností.” Ve druhé polovině dubna 2018 se stal jeho prvním předsedou. Na konci května 2018 byl zvolen předsedou nově založeného senátorského Klubu pro liberální demokracii – SENÁTOR 21.

Kampaň proti prezidentovi

Poslední a hodně smutnou kapitolou činnosti Václava Lásky je jeho aktivní zapojení do kampaně proti prezidentovi republiky Miloši Zemanovi. Stojí v čele přípravy žaloby a na základě toho žádosti o odvolání prezidenta z funkce. Vědomě se tak postavil do čela těch politických struktur v této zemi, kterým vadí Zemanova nezávislá politika. Václav Láska tak definitivně zaprodal svou kdysi deklarovanou snahu o prosazování spravedlnosti a nechal se zkorumpovat ekonomicko-politickými lobbistickými kruhy spojenými s tzv. “pražskou kavárnou”.

Zdroj: Wikipedia.org

Rudolf Hruboň