Dennis Muilenburg, bývalý šéf firmy Boeing; Foto: Havajská letecká národní garda / Wikimedia Commons

Dennis Muilenburg, bývalý šéf firmy Boeing; Foto: Havajská letecká národní garda / Wikimedia Commons

Ekonomika

VOLNÝ PÁD: Šéf Boeingu rezignoval. Nezvládl krizi ohledně letadel 737 MAX

Šéf amerického výrobce letadel Boeing Dennis Muilenburg s okamžitou platností rezignoval. Od 13. ledna se jeho nástupcem stane dosavadní šéf dozorčí rady David Calhoun. Podle agentury Reuters to v pondělí oznámila firma (viz ZDE).

Nezvládl krizi ohledně letadel 737 MAX

„Představenstvo rozhodlo, že výměna vedení je nezbytným krokem k obnovení důvěry ve firmu a napravení vztahů s úřady, zákazníky i dalšími akcionáři,“ uvedlo v prohlášení vedení Boeingu. Oznámení přichází týden poté, co Boeing oznámil pozastavení výroby letadel 737 MAX, která už devět měsíců nemohou po rozhodnutí úřadů létat s cestujícími. Boeing čelí desítkám soudních sporů s rodinami pasažérů, kteří zahynuli při nehodách letadel 737 MAX loni v říjnu v Indonésii a letos v březnu v Etiopii. Firmu také vyšetřuje americké ministerstvo spravedlnosti a Kongres.

Pád ekonomických výsledků

Kvůli problémům s letadly 737 MAX o polovinu klesl ve třetím čtvrtletí čistý zisk firmy. Meziročně se propadl o 51 procent na 1,17 miliardy dolarů (zhruba 27 miliard Kč). Celkové tržby firmy pak ve čtvrtletí klesly o 21 procent na 19,98 miliardy dolarů. Poslední rozhodnutí o pozastavení výroby typu 737 MAX přijde podle analytiků až na miliardu dolarů (téměř 23 miliard korun) měsíčně. Zachování výroby strojů, které nyní nemohou do provozu, by znamenalo ztráty ještě asi dvakrát větší.

Neúspěch kosmické mise

Posledním “hřebíčkem do rakve” byl pro Muilenburga neúspěch mise kosmické lodě Starliner, která se musela po chybě řízení motorů a ztrátě přílišného množství paliva neplánovaně vrátit na zemi již v neděli (viz ZDE). Kosmický program na zakázku NASA přitom mohl být pro Boeing oblastí pro možný rozvoj firmy. Další osud kosmického programu firmy je nyní nejasný.

Rudolf Hruboň