Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO); Foto: Profil Adama Vojtěcha na sociální síti

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO); Foto: Profil Adama Vojtěcha na sociální síti

Domácí

VOJTĚCH: Nemocnice jsou připraveny přijmout násobky pacientů

Pokud při podzimní vlně koronavirové epidemie dál poroste i počet těžkých případů, které budou potřebovat hospitalizaci a kyslíkovou léčbu, nemocnice v České republice jsou připravené a lůžek je dostatek. Veřejnost o tom ujistil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

ČR má dostatek lůžek JIP

„Česká republika má 1086 volných lůžek intenzivní péče, víc než čtvrtinu z celkového počtu. Dále 7870 standardních lůžek s kyslíkem, stejně tak je volných 58 procent plicních ventilací,“ řekl Vojtěch na tiskové konferenci Rady vlády pro zdravotní rizika. Připomněl, že Česká republika na jaře nakoupila 300 plicních ventilátorů, z nichž většinu poslala fakultním nemocnicím. Stát má nyní dalších osmdesát ventilátorů v rezervě, které by jim poskytl v případě zhoršení situace„Nemocnice jsou připraveny přijmout násobně větší počet pacientů s těžkým průběhem, než je tomu nyní,“ uvedl. Volných je nyní i 91 procent přístrojů na tzv. ECMO, tedy mimotělní oběh, které potřebují pacienti v nejhorším stadiu nemoci.

Jiní pacienti se bát nemusí

Na jaře musely některé nemocnice předem uvolňovat lůžka i celá oddělení, aby uvolnily místo pro pacienty s COVIDem. Lékaři kritizovali, že na léčení jiných nemocí nezbývá prostor. Podle Vojtěcha se takové situaci bude stát nyní snažit předejít. Zatím nemáme hlášeno, že by musela být omezována jiná péče. Situaci průběžně vyhodnocujeme a monitorujeme, v tomto týdnu dáváme dohromady výhled na to, jak se bude vyvíjet počet hospitalizovaných pacientů a jak na to bude nutné nemocnice připravit,“ řekl ministr. „Pokud to bude nutné, budeme muset nějaká lůžka reprofilizovat, zatím to nutné není. Vývoj je ale dynamický a bude velmi záležet na dalších čtrnácti dnech a na tom, jak poroste procento vážných případů, dodal.

Zdroj: Novinky.cz

Zpracoval Rudolf Hruboň