Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch; Foto: Profil Adama Vojtěcha na sociální síti

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch; Foto: Profil Adama Vojtěcha na sociální síti

Domácí

VOJTĚCH: Epidemie nabírá na síle. Lidé tomu musí přizpůsobit své chování

Epidemiologická situace v České republice není dobrá. Ve čtvrtek to na tiskové konferenci oznámil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Od pátku musí žáci druhého stupně a starší nosit roušky ve škole i při vyučování.

Opatření proti paralýze škol

„Od zítřka bude povinné mít nasazenou roušku ve všech prostorách škol od druhého stupně výše, a to včetně tříd a nejen ve společných prostorech,“ oznámil ve čtvrtek Vojtěch. „Chceme tím předejít tomu, aby byly školy paralyzovány. Pokud budou žáci i kantoři opatření dodržovat, můžeme předejít karanténám celých tříd nebo učitelského sboru,”dodal ministr. Ve středu oznámilo ministerstvo omezení počtu návštěvníků na vnitřních hromadných akcích. Akcí ke stání se nesmí účastnit více než deset lidi, akce k sezení musí mít přesně určená místa. Do restaurací a barů smí jen tolik lidí, kolik v nich mají míst k sezení.

Plošné omezení provozu hospod

Dále se plošně zavádí zákaz provozu stravovacích služeb od půlnoci do šesti do rána. Nová opatření se týkají hospod, diskoték, barů a klubů. „Od půlnoci z pátku na sobotu zakazujeme provoz stravovacích služeb mezi půlnocí a šestou hodinou ranní,“ uvedl Vojtěch. Důvodem ke zpřísnění opatření je aktuální epidemická situace. „Ta není dobrá a epidemie nabírá na síle. Pokud se nezačneme chovat tak, jak je nutné, a nezačneme dodržovat opatření, situace se může ještě zhoršit,“ vysvětlil ministr zdravotnictví.

Rudolf Hruboň