Ilustrační foto: Americká armáda / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: Americká armáda / Wikimedia Commons

Zahraniční

VOJÁCI NATO během cvičení omylem zaútočili na bulharskou výrobnu

Zaměstnanci výrobny slunečnicového oleje v bulharské vesnici Češnegirovo (Plovdivská oblast na jihu země) byli svědky výsadku jednotek NATO na svém vlastním pracovišti. Jak uvádí bulharský televizní kanál NOVA, k incidentu došlo 11. května v rámci cvičení (viz ZDE).

Výsadek vojsk na opuštěném letišti

Jedná o manévry SWIFT RESPONSE 21, kterých se zúčastnili američtí, italští a bulharští vojáci. Scénář cvičení zahrnoval výsadek cizích vojsk na opuštěném letišti. Jak bylo uvedeno, výrobna se nachází velmi blízko letiště. Podle televizního kanálu 11. května kolem 13:30 přeskočila skupina vojáků vyzbrojených kulomety a automatickými zbraněmi plot závodu a vstoupila do výrobny. Dva zaměstnanci dílny uvedli, že jim vojáci nařídili, aby si sedli, rozdělili se do skupin a prošli všechny prostory závodu. „Bylo to velmi děsivé. Byl jsem velmi vyděšený a půl hodiny jsem nevěděl, jak reagovat. Třásl jsem se strachy,“ řekl jeden ze zaměstnanců závodu televiznímu kanálu.

Američané odmítli incident řešit

Svědci incidentu nevolali na číslo 112, ale obrátili se na majitele závodu Marina Dimitrova, který v té době na místě nebyl. Podle něj poté okamžitě vyjel na letiště požadovat vysvětlení. „Okamžitě jsem k nim šel, když probíhala cvičení. Okamžitě jsem šel na vojenskou policii. Byli tam dva mladí lidé. Zavolali velícímu důstojníkovi a potom řekli, že nemohou nijak reagovat na to, co se stalo. Je to pro mě naprostá urážka. Je to, jako bych byl nějaký terorista. Urazilo mě to a ponížilo. Jako bychom byli nějací zločinci,“ řekl Dimitrov.

Dle právníka je to vyhrožování

Obyvatelé zmíněné vesnice si již na cvičení stěžovali. Podle vedoucího administrativy města Christa Atanasova ho nikdo před blížícími se manévry nevaroval. „Nevěděl jsem, že tam budou cvičení, nikdo mi neposlal ani dopis, nikdo mě nevaroval. Dozvěděl jsem se o tom, když jsem viděl kamiony, ze kterých se vykládá zařízení. Na nás se obrátí až tehdy, když se stane něco nepříjemného,“ uvedl úředník 11. května. Podle právníka Borislava Mazněva lze incident přirovnat k hrozbě zabitím. „Pro mě je to nelegální vpád na soukromé území. Máme také za to, že došlo k evidentním výhrůžkám smrtí za pomoci dlouhých zbraní proti civilistům,“ uvedl právník.

Zpracoval Rudolf Hruboň