Americký ministr zahraničí Mike Pompeo; Foto: Gage Skidmore / Wikimedia Commons

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo; Foto: Gage Skidmore / Wikimedia Commons

Domácí

VLIV: Budování sítí 5G u nás chtějí mít Američané pod kontrolou

Poměrně nenápadně bylo oznámeno, že premiér Andrej Babiš a ministr zahraničí USA Mike Pompeo se dohodli na podepsání deklarace o společném postupu při budování mobilních sítí 5. generace (5G) v ČR. USA tak získají vliv na výběr našich dodavatelů.

Proč potřebujeme deklaraci?

Ve zprávě o podepsání deklarace se to jen hemží frázemi: „Cílem deklarace je společnými silami vybudovat sítě 5. generace, které budou chráněné před neautorizovaným přístupem i případným napadením a které zajistí občanům soukromí a ochranu jejich základních práv,” napsal úřad vlády (viz ZDE). Proč (a zda vůbec) ale potřebujeme cizí pomoc v této záležitosti se už neuvádí. Cíl Američanů je ale jasný – mít vliv na výběr dodavatelů pro tyto sítě a hlavně zabránit, aby těmito dodavateli byly čínské společnosti, zejména vedoucí firma v tomto oboru Huawei.

Jsme ještě samostatná země?

Představitelé naší zahraniční politiky se zejména v poslední době často ohánějí hesly o tom, že jsme samostatná země, která si nenechá zasahovat do našich vnitřních záležitostí. Ale je evidentní, že záleží kdo údajně chce do našich záležitostí zasahovat a kdo už do nich aktivně zasahuje. To, že cizí stát získá přístup a vliv na rozhodování o našich strategických investicích se vůbec neshoduje s proklamovanou samostatností naší země. Navíc lze očekávat, že tyto technologie budou pod dohledem americké strany prošpikovány jejich špionážními prostředky, které nebudou mít naše tajné služby pod kontrolou.

Rudolf Hruboň