Zahraniční

VLADIMIR PUTIN: Reakce na útoky na našem území budou tvrdé

Kyjev se podle ruského prezidenta dopustil terorismu, když zaútočil na Krymský most. Vladimir Putin dále řekl, že pondělní déšť raket, které ruská armáda poslala na ukrajinské území, byl odvetou a byl namířen na energetická, vojenská a komunikační zařízení země.

Teroristický útok

„Bombardování Krymského mostu z 8. října je teroristický čin, teroristický útok zaměřený na zničení civilní a kritické infrastruktury Ruska. Je také zřejmé, že zákazníky, organizátory a pachateli teroristického činu jsou ukrajinské speciální služby,“ zopakoval Vladimir Putin. „V případě, že budou pokračovat pokusy o teroristické útoky na našem území, budou reakce Ruska tvrdé,“ varoval dále kyjevský režim.

Jaderný terorismus 

Vladimir Putin dále obvinil ve své řeči Kyjev z jaderného terorismu. Jak napsala agentura RIA Novosti, ukrajinská tajná služba provedla už tři teroristické útoky namířené proti Kurské jaderné elektrárně. Zařízení provozuje Rosenergoatom a má čtyři reaktory, leží v Kurské oblasti, která s Ukrajinou sousedí. „Speciální služby Ukrajiny spáchaly již tři teroristické činy proti jaderné elektrárně Kursk, přičemž opakovaně podkopávaly vedení vysokého napětí elektrárny,“ uvedl Putin.

Příčiny a následky

Putin dále v projevu kritizoval Ukrajinu zejména za to, že útočí na klíčovou ruskou infrastrukturu. „V naší zemi byla spáchána řada teroristických útoků a pokusů o podobné trestné činy proti elektroenergetickým zařízením a infrastruktuře přepravy plynu, včetně pokusu podkopat jeden z úseků přepravního systému plynu Turkish Stream. To vše dokazují objektivní data, včetně svědectví samotných zadržených pachatelů těchto teroristických útoků,“ dodal ruský prezident.

Zpracoval Rudolf Hruboň