Vladimir Putin se v rámci tradiční tiskové konference vyjádřil k postoji EU k paktu Ribbentrop-Molotov, který již dříve označil za „nestoudnou lež“. Ruský prezident zopakoval, že se jedná o „nepřijatelné a nesprávné“ přirovnání Sovětského svazu k hitlerovskému Německu.
Vrchol cynismu
„Přirovnávat Sovětský svaz k nacistickému Německu je vrchol cynismu,“ zdůraznil Putin na tiskové konferenci. Podle něj se sovětský vůdce Josif Stalin na rozdíl od západních státníků nikdy neposkvrnil přímým kontaktem s německým diktátorem Adolfem Hitlerem. Putin odkazoval na Mnichovskou dohodu. Naznačil, že západní státy nemají morální oprávnění kritizovat SSSR a že právě ony ponoukaly nacistické Německo k útoku na SSSR. Dodal též, že SSSR nabízel vytvořit protifašistickou frontu, ale Západ jej odmítl. SSSR byl podle něj ten poslední stát, který podepsal akt o neútočení. „Co tedy měl dělat Sovětský svaz? Zůstat s nacistickým protivníkem sám?“ uvedl Putin.
Skandální usnesení Evropského parlamentu
V zářijovém usnesení Evropského parlamentu o významu evropské paměti pro budoucnost Evropy se „zdůrazňuje“, že druhá světová válka byla údajně „zahájena v bezprostředním důsledku neblaze proslulé smlouvy“, známé jako pakt Molotov-Ribbentrop, „jejímž prostřednictvím si tyto dva totalitní režimy s celosvětovými dobyvatelskými ambicemi rozdělily Evropu na dvě zóny vlivu“. Ruské ministerstvo zahraničí odsoudilo usnesení okamžitě po jeho vydání jako skandální případ politického revizionismu. Postěžovalo si, že nezmiňuje Mnichovskou dohodu, která umožnila nacistickou okupaci Československa. Sovětský svaz byl 2. světovou válkou postižen nejvíce, když přišel o 27 milionů lidí.
Rudolf Hruboň