Ruský prezident Vladimir Putin; Foto: Ruská prezidentská tisková a informační kancelář / Wikimedia Commons

Ruský prezident Vladimir Putin; Foto: Ruská prezidentská tisková a informační kancelář / Wikimedia Commons

Ekonomika

VLADIMIR PUTIN: Čínská ekonomika je efektivnější než americká

Ruský prezident Vladimir Putin ve středu na moskevském investičním fóru „Rusko zve” prohlásil, že považuje čínskou ekonomiku za efektivnější než americkou. Uvádí se to v článku na serveru Novinky (viz ZDE).

Čínská ekonomika je unikátní

Co se týká rozvoje čínského hospodářství, prohlásil Putin, že je téměř přesvědčen, že jde o „unikátní úkaz” a že má „velmi dobré výsledky“„Čínská ekonomika pracuje mnohem efektivněji než mnohé jiné velké světové ekonomiky,“ řekl Putin. „Myslím si, že právě toto vyvolává obavy našich amerických přátel a vysvětluje zavedení opatření proti Číně,“ dodal. Podle něj byla cla na Čínu uvalena právě z tohoto důvodu, a ne kvůli nerovnosti ve vzájemné obchodní bilanci.

USA chtějí omezit rozvoj Číny a Ruska

Ruský prezident varoval, že budou pokračovat pokusy brzdit rozvoj Číny a Ruska, což je podle něj druh nekalé konkurence. O Spojených státech v této souvislosti řekl, že jejich záměrem „nejsou vyvážené ekonomické vztahy, ale hlavním strategickým cílem je omezit rozvoj Číny a Ruska“. Podle něj je to chyba a stejně to nezastaví vývoj světové ekonomiky. Putin také uvedl, proč si myslí, že je čínská ekonomika tak úspěšná. Podle něj je to dáno stabilitou čínské ekonomiky, která těží „z unikátní symbiózy mezi centrálně plánovaným hospodářstvím a tržním hospodářstvím, kterou vytvořilo čínské veden프Něco takového na světě ještě nikdy nebylo,“ dodal Putin.

Rudolf Hruboň