Tisková konference vlády; Foto: Profil Vlády ČR na sociální síti

Tisková konference vlády; Foto: Profil Vlády ČR na sociální síti

Domácí

VLÁDA POPRVÉ NARAZILA na nesouhlas svých vlastních spolustraníků

Nová vláda pětikoalice poprvé tvrdě narazila, když Senát odmítl novelu pandemického zákona, která se tak nyní vrací do Sněmovny. Největším paradoxem je, že proti ní hlasovali spolustraníci vládních politiků.

“Zpětná vazba”, reagoval Fiala

„Je to pro nás zpětná vazba. Nadále jsme přesvědčeni, že čeští občané lepší právní rámec pro zvládání pandemie potřebují. V následujících dnech budeme v koalici řešit další postup,“ reagoval na neúspěch jeho vlády v Senátu premiér Petr Fiala (ODS). Pro zamítnutí vládního návrhu hlasovalo 32 ze 61 přítomných. Návrh novely pandemického zákona, který platí zatím do konce února, by rozšířil možnost vydávání proticovidových opatření a umožňuje posílat lidi do karantény či izolace esemeskou. Úřady by podle novely mohly nařídit testování na COVID-19 podnikatelům, studentům, žákům a předškolákům, nejen zaměstnancům a jiným pracovníkům. Vláda se dušuje, že oprávnění využívat nechce a že je novela nutná jen pro případ, že by se nečekaně objevila nová, nečekaná mutace.

“Právní zmetek”, tvrdí Canov

Michael Canov z klubu STAN návrh novely pandemického zákona označil za právní zmetek vytvořený ne horkou, ale rozžhavenou jehlou. Omlouval se také těm, kteří byli diskriminováni a segregováni vládní opatřeními. Kriticky k zákonu vystupovali i někteří další senátoři, například Alena Dernerová. Senátorka Jitka Chalánková z klubu ODS a TOP 09 řekla, že návrh dává ministerstvu pravomoc vydávat restrikce, k nimž by byl jinak nutný stav nouze. Senát přijal z iniciativy předsedy klubu SEN 21 a Piráti Václava Lásky z klubu SEN 21 doprovodné usnesení, v němž konstatoval, že nepovažuje za správný postup, kdy vláda narychlo a bez náležité diskuse navrhuje zákon zasahující do základních práv a svobod lidí.

Zpracoval Rudolf Hruboň