Ilustrační foto: vlada.cz

Ilustrační foto: vlada.cz

Domácí

VLÁDA CHCE ZMRAZIT PLATY politikům na 5 let. Opozice protestuje

Na základě návrh premiéra Andreje Babiše (ANO) vláda v pondělí schválila návrh na zmrazení platů politiků. Projednat ve Sněmovně ho chce ještě těsně před volbami 5. října, uvedl vicepremiér Karel Havlíček (za ANO).

Zmražení na 5 let

Že bude zmrazení platů navrhovat, uvedl v neděli premiér Andrej Babiš. Bude se kvůli tomu muset svolat mimořádná schůze, poslední řádné jednání Sněmovny už totiž skončilo. Platy by měly být podle návrhu zmrazeny na pět let. Vláda by chtěla, aby byl návrh projednán ve zrychleném řízení před rozpuštěním dolní komory. Schválený návrh má platy zmrazit na roky 2022 až 2026 na úrovni platné v letošním roce.

Opozice návrh kritizuje

Opoziční strany vesměs návrh kritizují a označují Babišův návrh za součást předvolební kampaně. Chtějí zachovat automatické navyšování platů politiků ročně o 6% podle několik let platného zákona. Pouze vloni parlament rozhodl o tom, že platy zákonodárců, členů vlády či prezidenta zůstanou letos na loňské úrovni. Cílem bylo snížit výdaje státu, které vzrostly v souvislosti s epidemií koronaviru.

Zpracoval Rudolf Hruboň