Ilustrační foto: Pixabay.com

Ilustrační foto: Pixabay.com

Ekonomika

VKLADY V JÜANECH nahrazují dolar a euro v ruských bankách

Vzhledem k tomu, že Rusko je nyní oficiálně odříznuto od amerického dolaru i eura, ruská státní banka VTB nabídla své klientele možnost otevřít si spořicí účty v čínských jüanech s maximální úrokovou sazbou až 8 %.

Nejvýnosnější alternativa

Druhou největší banku v zemi zasáhly západní sankce zaměřené na totální finanční izolaci Ruska kvůli jeho vojenské operaci na Ukrajině. „Ve světle rostoucích směnných kurzů dolaru a eura projevuje mnoho klientů zájem investovat v jiných měnách a jüan je jednou z nejdostupnějších a nejslibnějších možností investování finančních prostředků,“ uvedla banka v prohlášení. Nejnovější nabídka bude podle banky nejvýnosnější alternativou k vkladům v jiných cizích měnách. Roční výnos z tříměsíčního vkladu je 8 % v dolarech a 7 % v eurech.

Rusko se obrací k Číně

Po zavedení sankcí souvisejících s Ukrajinou byly ruské finanční instituce vystaveny rostoucímu tlaku. Banky se musely obrátit na Čínu, aby začaly používat její systém UnionPay pro kreditní karty poté, co Visa a Mastercard oznámily pozastavení operací v zemi. Některé ruské banky nemohou získat přístup k jiným měnám, takže jüan je pravděpodobně nejlepší další alternativou,“ řekl Bloombergu Khoon Goh, vedoucí výzkumu Asie v Australia & New Zealand Banking Group. „Přesto by pro Rusko byl nejsnazší způsob, jak získat jüany, přijímat jüany prostřednictvím obchodů,” dodal Goh.

Zpracoval Rudolf Hruboň