Zámek Opočno; Foto: Petr1888 / Wikimedia Commons

Zámek Opočno; Foto: Petr1888 / Wikimedia Commons

Domácí

VÍTĚZSTVÍ: Opočno zůstane státu, rozhodl Ústavní soud

Zámek Opočno na Rychnovsku zůstane státu. Ústavní soud (ÚS) dnes zamítl stížnost dcery posledního šlechtického majitele zámku Kristiny Colloredo-Mansfeldové. Spor o vydání trval od první poloviny 90. let. Oznámila to agentura ČTK (viz ZDE).

Podezření z kolaborace s nacisty

Rod Colloredo-Mansfeldů, stejně jako spousta jiných šlechtických rodů u nás, byl podezřelý z kolaborace s nacisty. Přesto mu zámek v roce 1942 zabavili. V poslední stížnosti poukazovala Colloredo-Mansfeldová na údajně rasový motiv perzekuce rodiny, podle ÚS se to ale s dostatečnou jistotou neprokázalo. Důvody konfiskace za protektorátu byly podle pravomocného verdiktu spíše politické a národnostní. Památkáři a kastelán zámku Tomáš Kořínek dnešní nález přivítali. “Budeme čekat na kroky protistrany,” uvedl.

Poražená se majetku nevzdává

Právní zástupce Colloredo-Mansfeldové Jakub Fröhlich ČTK řekl, že poté, co se seznámí s podrobným odůvodněním dnes vyhlášeného nálezu, zváží další postup ve věci. Připadají v úvahu možnosti, jako je například stížnost k Evropskému soudu pro lidská práva nebo obnova řízení v případě, že vyjdou najevo důkazy, které nebylo možné použít v tom původním řízení. Zatím je předčasné o dalším postupu hovořit,” řekl ČTK Fröhlich. Kromě zámku samotného se potomci původních majitelů soudí se státem také kvůli mobiliáři.

Rudolf Hruboň