Předseda vlády Andrej Babiš; Foto: Martin Strachoň / Wikimedia Commons

Předseda vlády Andrej Babiš; Foto: Martin Strachoň / Wikimedia Commons

Domácí

VÍTĚZSTVÍ: Andrej Babiš se nemusí omlouvat agentuře, kterou označil za lobbisty

Premiér Andrej Babiš (ANO) se nemusí omlouvat PR agentuře Bison & Rose za to, že ji v minulosti označil za lobbistickou v souvislosti s jejími vazbami na ČSSD. Ve středu to pravomocně potvrdil pražský vrchní soud, který zamítl odvolání firmy.

Vláda ČSSD byla ovládána oligarchy

Babiš v minulosti prohlásil, že tehdejšího premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) ovlivňují přes lobbistickou agenturu Bison & Rose oligarchové. O firmě hovořil také jako o manipulátorech či provokatérech a tvrdil, že pracuje pro sociální demokracii. Odvolací senát se ztotožnil s argumenty Babišova právníka Jiřího Urbánka i s dřívějšími závěry středočeského krajského soudu. “Soud vzal správně v úvahu to, že sporné výroky jsou součástí diskuse o věcech veřejných,” řekl předseda senátu Jiří Čurda.

Lobbisté napojení na ČSSD

Krajský soud zamítl žalobu už v prosinci 2018, kdy mimo jiné poukázal na to, že vnímání pojmu lobbing se proměnilo z původně nelichotivého a hanlivého významu na akceptovatelnou nálepku. Další použité výrazy jako provokatér či manipulátor označil soud za hodnotící úsudky, na něž měl Babiš právo v rámci svobody projevu a kterými nevybočil z mezí přípustnosti. Bison & Rose svou spolupráci s jakoukoliv politickou stranou či aktivním politikem stále odmítá. Dříve ji spoluvlastnil Miloš Růžička, který se stal poradcem tehdejšího sociálnědemokratického ministra vnitra Milana Chovance.

Rudolf Hruboň