V reakci na hrozby tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana poslat do Evropy několik milionů uprchlíku maďarský premiér Viktor Orbán varoval, že je připravený použit sílu, aby bránil maďarskou hranici.
Obavy Orbána o budoucnost Maďarska
Orbán dříve varoval, že Maďarsko může zcela zmizet kvůli klesajícímu počtu obyvatelstva. Jako příčiny uvedl nízkou porodnost a emigraci do Evropské unie. Pokud se Ankara odhodlá poslat do Evropy další migranty, uvedl, že nebude váhat nasadit sílu. „Pokud Turecko dá do pohybu další stovky tisíc migrantů, budeme muset použít sílu, abychom ochránili maďarskou hranici a srbsko-maďarské hraniční pásmo. Nikomu nepřeji, abychom se k tomu museli uchýlit,“ zdůraznil Orbán. Podle Orbána se v současnosti přes balkánskou migrační trasu pohybuje zhruba 90 tisíc lidí a jejich počet může během krátké doby dosáhnout 100 tisíc. „Příští týdny ukážou, co Turecko udělá s těmito lidmi,“ řekl Orbán v rozhovoru s novináři. „Může je vyslat dvěma směry: poslat je zpět do Sýrie, nebo do Evropy,“ míní šéf maďarské vlády. Viktor Orbán je jedním z předních odpůrců migrace v Evropské unii. Kategoricky odmítá na svém území rozmisťovat uprchlíky z dalších členských zemí.
Erdoganovy hrozby
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan 9. října ohlásil začátek operace “Pramen míru.” Jejím cílem je prý vytvořit “bezpečnostní pásmo” na severu Sýrie a zbavit území kurdských milicí z řad Kurdské strany pracujících (PKK) a Lidových obranných jednotek (YPG), které v Ankaře považují za teroristické organizace. Damašek vojenskou operaci odsoudil. Většina zemí Evropské unie vyjádřila s operací nesouhlas a vyzvala k jejímu ukončení. EU rovněž vyzvala členské země, aby pozastavily export zbraní do Turecka, což již například učinily Česká republika nebo Německo. Turecký prezident 10. října pohrozil Evropské unii, že pustí miliony běženců, pokud ho budou Evropané nadále obviňovat z invaze. „Jestliže Evropa definuje operaci v Sýrii jako invazi, pak můžeme otevřít dveře a poslat 3,6 milionu syrských uprchlíků k vám,“ prohlásil Erdogan. Podle turecké hlavy státu je prý cílem vojenské operace stabilizovat situaci v regionu a vrátit syrské uprchlíky zpět do své vlasti.
Rudolf Hruboň