Maďarský premiér Viktor Orbán; Foto: Derzsi Elekes Andor / Wikimedia Commons

Maďarský premiér Viktor Orbán; Foto: Derzsi Elekes Andor / Wikimedia Commons

Zahraniční

VIKTOR ORBÁN: Chceme sami rozhodovat o svých osudech

Maďarský premiér Viktor Orbán vystoupil s projevem v Národním muzeu v Praze k uctění památky Dne boje za svobodu a demokracii, během něhož promluvil o koncepci národních států. „Sami chceme rozhodovat o svých osudech, chceme žít jako svobodný národ,“ prohlásil.

Chceme žít jako svobodný národ

Podle Orbána se západní a střední Evropa dívají na koncept národních států úplně jinak. „Sami chceme rozhodovat o svých osudech, chceme žít jako svobodný národ, ne jako provincie, nebo jako podrobení poddaní,“ řekl Orbán. Podle maďarského politika Evropa nepotřebuje novou ideologii. „Pokud chceme zlepšit náš evropský svět, a to by bylo potřeba udělat, tak potřebujeme jednoduché lidské věci. Potřebujeme to, abychom mohli žít svůj vlastní středoevropský život, abychom mohli uctívat a chránit naše rodiny, užívat si svobody, abychom mohli být hrdí na tyto národy,“ dodal. „Před třiceti lety jsme mysleli, že naší budoucností je Evropa. Teď to vidíme tak, že my jsme budoucností Evropy a jsem přesvědčen, že jsme připraveni splnit toto poslání,“ dodal na závěr Orbán.

Nechceme multikulturní svět

Začátkem září Orbán na tiskové konferenci lídrů V4 prohlásil, že nechce budovat multikulturní svět. Hlavní otázkou přitom podle jeho názoru zůstává, jak se budou nemultikulturní svět a multikulturní svět sžívat v EU. „Doufáme, že nová Evropská komise nebude vnucovat svoji vůli druhé straně,“ řekl a dodal, že s Evropskou komisí je potřeba najít způsob soužití. „Doufáme, že nás bude komise více ctít,“ vyjádřil naději v souvislosti s migrační politikou země maďarský premiér. Orbán zmínil, že pokud Evropská komise nebude chtít vnucovat Maďarsku svoji vůli, „čeká nás fantastických pět let“. „My jim nechceme nutit životní filosofii a nechceme, aby to oni dělali nám,“ dodal.

Rudolf Hruboň