Zahraniční

VIDEO: Žluté vesty vytrvávají ve svých protestech. Chtějí kandidovat do europarlamentu.

Desítky tisíc lidí se ve Francii v sobotu opět sešly na demonstracích žlutých vest. Demonstrující tak vytrvávají ve svých protivládních protestech již po jedenáctý víkend. Jedná se o nejdelší protesty v novodobých dějinách Francie.

Policie zasahuje stále brutálněji

V Paříži se čtyři průvody sešly na náměstí Bastily. Policie tam podle agentury AFP nasadila slzný plyn a vodní děla. Zadrženo bylo nejméně 223 lidí. Další demonstrace se má konat v neděli. Ta má odsoudit násilí, které provázelo protesty žlutých vest, jež si od konce prosince vyžádaly na 2000 zraněných. Náměstek ministra vnitra Laurent Nunez v pátek vyhrožoval, že policie bude systematicky zasahovat, aby údajně zabránila násilí. Policisté jsou připraveni použít i gumové projektily, přestože kvůli nim přišla již spousta demonstrujících o oči.

Demonstranti již Macronovi nevěří

Demonstranti dlouhodobě nevěří náhlému obratu prezidenta Macrona a jím prezentované snaze o dialog s nespokojenými občany. Trvají stále na jeho odstoupení. Ve čtvrtek Macron, který chce neúspěšně ukázat, že není jen prezidentem bohatých, sdělil bojovně na setkání s občany departementu Dorme, že nebude ustupovat tlaku ulic: „Nemohu akceptovat systém, kde jsou lidé hrdí, že nevolili, a pak dávají najevo nesouhlas blokádami kruhových objezdů. To není demokracie.“

Žluté vesty chtějí kandidovat do europarlamentu

Jak bylo oznámeno během uplynulého týdne, hnutí Žlutých vest připravilo kandidátku do Evropského parlamentu. Listinu povede jedna z nejznámějších tváří tohoto protestního uskupení, zdravotní sestra Ingrid Levavasseurová, která to potvrdila televizi BFM. „Občanské sociální hnutí, které se zrodilo 17. listopadu 2018, podtrhuje nutnost, aby se rozhořčení veřejnosti proměnilo v lidský politický projekt,“ řekla Levavasseurová. Kandidátka žlutých vest čítá nyní deset jmen, do poloviny února se rozroste na 79 uchazečů.

-rh-