Zahraniční

VIDEO: Žluté vesty po měsících vyšly do ulic, zadrženo bylo 193 lidí. Západ mlčí

Příznivci hnutí žlutých vest v sobotu ve Francii obnovili své protesty proti vládě a prezidentovi Emmanuelu Macronovi, které byly utlumeny kvůli koronavirové krizi. Policie 193 z nich zadržela a proti demonstrantům použila také slzný plyn.

Brutální zásah policie

V částech pařížského centra, jako na hlavní třídě Champs-Elysées, policie demonstrace zakázala. Dočasně byly uzavřeny také některé stanice metra. Protestující se v sobotu shromáždili na dvou pařížských náměstích a vydali se na pochody schválené policií. Bezpečnostní síly napadly brutálně demonstranty slzným plynem. V policejních antonech poté zmizelo 193 protestujících. Politici tzv. západních demokracií proti násilnému potlačení protestů dosud nijak neprotestovali.

Historické hnutí

Protivládní protesty žlutých vest začaly v listopadu 2018. Důvodem tehdy bylo zvýšení spotřební daně na pohonné hmoty a zvýšení dalších poplatků, které chtěl zavést neoblíbený prezident Emmanuel Macron a které by nejvíce postihly sociálně slabé občany Francie. Hnutí dokázalo udržet podporu přes jeden rok, když každý víkend protestovaly desetitisíce lidí. Část požadavků žlutých vest přejali odboráři, kteří ochromili provoz ve Francii na přelomu loňského a letošního roku. Ti protestovali především proti plánované důchodové reformě.

Rudolf Hruboň