Domácí

VIDEO: Zeman chce další důkazy o údajném zapojení GRU ve Vrběticích

Podle prezidenta Miloše Zemana neexistují důkazy ani svědectví Bezpečnostní informační služby (BIS), že by ruští agenti byli ve vrbětickém areálu. Prohlásil to v neděli v mimořádném televizním projevu na televizi CNN Prima News.

Důkazy zatím neexistují

„Mohu konstatovat, že ve zprávě Bezpečnostní informační služby (BIS) se uvádí, že neexistují důkazy ani svědectví, že by byli tito dva agenti ve vrbětickém areálů,“ uvedl Zeman. Dodal, že z toho však nevyplývá, že podezření není vážné. „Žádná suverénní země si nemůže dovolit, aby na jejím území dva agenti cizího státu způsobili teroristický atentát, při němž zahynuli dva čeští občané a byla způsobena miliardová škoda. Na druhé straně pracujeme se dvěma vyšetřovacími verzemi. Tou první, původní, že došlo k výbuchu neodbornou manipulací s výbušným materiálem. Tou druhou, že se jednalo o akci cizí rozvědky. Beru obě tyto dvě verze vážně a přeji si, aby byly důkladně prošetřeny,” dodal Zeman.

Kauzu je potřeba došetřit

Zmínil také, že v kauze plně důvěřuje Policii ČR a Nejvyššímu státnímu zastupitelství, které vyšetřování dozoruje. Přeje si, aby na vyšetřování byla nasazena maximální kapacita. Počkejme bez hysterie a spekulací na výsledky vyšetřování, a potom teprve rozhodněme,“ zdůrazňoval. Když se potvrdí účast ruských agentů na výbuchu ve Vrběticích, má Rusko za čin zaplatit třeba neúčastí Rosatomu v tendru na Dukovany, což již oznámila v týdnu vláda. Naopak pokud se podezření vyvrátí, vyplývá z toho podle Zemana, že šlo o zpravodajskou hru, která může mít „vážné důsledky pro náš vnitřní politický život. Znepokojující je podle Zemana nicméně samotný fakt, že se na našem území pohybovali dva ruští agenti. „Co tu ti dva Rusové podezřelí z otravy Skripala dělali? Určitě tu nebyli na dovolené,” řekl v následném rozhovoru na televizi Prima Zeman.

Zničené česko-ruské vztahy

Kauza začala minulou sobotu, kdy vyšlo najevo, že podle odhalení tajných složek jsou z výbuchu muničních skladů ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 údajně důvodně podezřelí agenti ruské vojenské rozvědky GRU. Následovaly nucené odchody ruských diplomatů z Česka i českých z Ruska. Naposledy Kreml oznámil, že přechází v počtech na striktní paritu, ale navíc seškrtal i počet ruských zaměstnanců české ambasády v Moskvě. Rusko obvinění odmítlo a poukázalo na časovou souvislost s vyhošťováním ruských diplomatů z jiných zemí, zejména ze Spojených států. Českou republiku nazvalo “vazalem”, který v tomto směru ochotně plní příkazy z Bílého domu. Pochybnosti nad verzí o údajné účasti ruských agentů vyjádřili i někteří odborníci ze zpravodajské komunity, jako např. bezpečnostní analytik Andor Šándor (viz ZDE).

Zpracoval Rudolf Hruboň