Lubomír Zaorálek (ČSSD); Foto: EU2016 SK / Wikimedia Commons

Lubomír Zaorálek (ČSSD); Foto: EU2016 SK / Wikimedia Commons

Domácí

HLAS ROZUMU: Zaorálek v ČT kritizoval Západ za jeho pokrytectví

Bývalý ministr zahraničí za ČSSD ve vládě Bohuslava Sobotky Lubomír Zaorálek v neděli v pořadu České televize Otázky Václava Moravce kritizoval rozdílný přístup západních zemí k různým mezinárodním problémům v oblasti dodržování lidských práv. Vyjádřil se zejména k poslednímu případu vraždy novináře na konzulátu Saúdské Arábie v Istanbulu.

“Dobří” a “špatní” diktátoři

“My máme takovou filozofii, že máme zlé diktátory a hodné diktátory. Zlý diktátor je třeba Bašár Asad, hodný je Mohamed bin Salmán (korunní princ Saúdské Arábie). Hodným diktátorům odpustíme cokoliv. Donald Trump usiluje o zachování zbrojní zakázky za 110 miliard dolarů a proto má ohromné pochopení pro to, co se v Saúdské Arábii děje”, řekl na úvod diskuze Zaorálek.

Diskvalifikace mezinárodní politiky

“Politika Spojených států se dnes děje takovým způsobem, že např. Trump řekne, že se mu nějaký chlapík líbí (např. Kim Čong-un), protože má rád svou vlast. Trump dále říká, že Mohamed bin Salmán je skvělý chlapík, protože mu dává kšeft za 110 miliard dolarů. Diktátoři jsou najednou dobří, na to si máme zvyknout? Potom se nedivme, že se děje, co se děje. Tohle by se dalo říci např. i o Adolfu Hitlerovi, že byl skvělý chlapík, protože měl rád svou vlast. Takhle se přece nedá dělat zahraniční politika!”, pokračoval Zaorálek.

Upřednostňování ekonomických zájmů?

“Nemůžeme přece říkat, že protože máme ekonomické zájmy tak se bude akceptovat, že se budou lidé čtvrtit na ambasádách. Vyzývám ke skončení politiky, kdy diktátory považujeme za slušné lidi, pokud s nimi zrovna máme slušný obchod! Česká zahraniční politika se musí jasně stavět k takovému zhrubnutí mezinárodních poměrů! Jakmile začneme počítat koruny tak se v takových situacích nemůžeme schovávat a tvářit se, že se nás to netýká”, pokračoval Lubomír Zaorálek.

Vlažná  reakce Západu

“Mně je podezřelé jak dlouho pracuje Evropská unie na stanovisku vůči Saúdům. Prostě to je nenormální, to je ten dvojí metr. Prostě někde jsme schopni okamžitě uvalit sankce a začít posílat rakety a tady najednou nevíme co máme učinit. Já chápu, že situace je vážná, protože to co je ve hře je možná destabilizace režimu v Saúdské Arábii. Ve chvíli, kdy se rozpadá vládnoucí elita, může přijít rozpad toho systému. Takže já rozumím tomu, že se obávají toho, co může vzniknout. Je samozřejmě jasné, že Saúdská Arábie podporuje po dekády radikální Islám, byť to nebylo přímo, ale nepřímo. Má podíl na tom, co vzniklo na Středním východě, to je prostě faktem. Saúdská Arábie podporuje válku v Jemenu a Spojené státy a Velká Británie tam dodává zbraně. Teď ten autobus těch školáků, co byli zabiti, byly to zbraně dodané Spojenými státy a Velkou Británií”, pokračoval Zaorálek.

Česká reakce?

To jsou věci, které do nebe volají a česká strana se k tomu musí postavit jednoznačně. Jestli někdo váhá, tak my bychom váhat neměli! Musíme mluvit o změně vztahů se Saúdskou Arábií. Ona se stává policejním režimem. Není to tak, že jsou špatní diktátoři nebo dobří diktátoři. Jsou to prostě lidé, kteří porušují úplně všechno, hodnotově a dokonce civilizačně. To, co se stalo, je porušením základních principů civilizace”, uzavřel Lubomír Zaorálek.

Rudolf Hruboň