Zahraniční

VIDEO: Zadržené ukrajinské lodě byly plné zbraní

V neděli ráno dvě vojenské ukrajinské lodě plus jeden remorkér, a následně ještě dvě další vojenské lodě, porušily hranici územních vod Ruské federace. Ruská pobřežní pohraniční stráž zadržela 3 z nich poté, co jedna z lodí namířila na pohraničníky 30-milimetrové dělo.

Lodě byly plné zbraní

Jak se ukázalo po zadržení lodí a jejich posádek, na palubě se nacházeli agenti vojenské kontrarozvědky ukrajinské tajné služby SBU. Měli k dispozici spoustu zbraní a nábojů. O připravenosti zaútočit na ruské lodě svědčí to, že kanony děl na palubách ukrajinských lodí měly sundané kryty. Vzhledem k tomu, že ukrajinští politici nejednou vyhrožovali, že vyhodí do vzduchu Krymský most, k němuž lodě směřovaly, je opatrnost ruských úřadů zcela na místě. O dalším osudu lodí i posádky bude rozhodovat soud.

Incident v Kerčské úžině

V neděli, když ukrajinská plavidla narušila ruské výsostné vody, vyrazila k nim ihned ruská pohraniční stráž a po kontaktu s narušiteli se snažila Ukrajince přesvědčit, aby dodrželi pravidla a provedli povinné oznámení, podle námořního zákona, jak to bez problémů dělají všechny zahraniční lodě. Ostatně, před incidentem to dělaly i ukrajinské lodě. Po neúspěšných přesvědčovacích pokusech a poté, co namířila ukrajinská loď svou hlaveň na ruské pohraničníky, byly tři lodě zajaty. Zbylé dvě lodě uprchly.

-rh-