Domácí

VIDEO: Vývojáři úspěšně dokončili systém na prodej elektronických dálničních známek

IT systém k elektronickým dálničním známkám, na kterém v rámci tzv. hackathonu přes víkend dobrovolně pracovalo 60 programátorů, je dokončen. Oznámil to v neděli večer hlavní organizátor akce Tomáš Vondráček.

Předražená zakázka

Organizátoři dvoudenního hackathonu v neděli před 19:00 informační systém k elektronickým dálničním známkám spustili na adrese http://www.ferznamka.cz. V příštích týdnech ho chtějí zdarma předat státu, oznámil Vondráček. Během neděle akci navštívil mimo jiné i premiér Andrej Babiš a nový ministr dopravy Karel Havlíček. Vyvinutý systém by podle organizátorů mohl být náhradou za zakázku na IT, jehož dodavatelem měla být za 401 milionů korun firma Asseco Central Europe. Stát však zakázku zruší, protože byla předražená.

Konec zneužívání státu

Jako motivaci lidí, kteří se zdarma zapojili do programovací akce, uvedl Vondráček protest proti systému, který předražuje státní zakázky. „Využívá neznalosti zadavatelů a vede k tomu, že naše peníze, naše společné prostředky, které svěřujeme státu, aby s nimi hospodařil, končí v žumpě zakázek v rozsahu 400 milionů. A bohužel, jak jsme se v poslední době dozvěděli, ještě mnohem horších,” řekl Vondráček. Akci považuje za signál, že takto už to dál nepůjde. „Je s tím konec. Věříme, že nastává změna, a jsme pyšní na to, že jsme mohli být součástí této změny,“ uvedl s tím, že se ale nejedná o způsob, jakým by se v budoucnu měly dělat státní zakázky.

Zakázka stála křeslo ministra

Zakázka na informační systém a e-shop s elektronickými dálničními známkami stála křeslo ministra dopravy Vladimíra Kremlíka. Podle odborníků i politiků byla výrazně předražená, navíc nevzešla z otevřeného tendru. Vondráček proto zorganizoval dobrovolnickou akci s výzvou, aby se již nikdy nestalo, že by stát takovým způsobem nakládal s penězi Čechů. Kremlíkův nástupce Havlíček oznámil, že zakázka bude po dohodě s firmou Asseco zrušena. Stát vyhlásí novou, která bude výrazně přepracována. O případném využití systému vyvinutého při hackathonu se rozhodne později.

Rudolf Hruboň