Zahraniční

VIDEO: Vůdce žlutých vest byl vážně zraněn. Západ mlčí.

Při protestech tzv. hnutí žlutých vest ve Francii byl včera vážně zraněn jeden z výrazných představitelů hnutí Jérôme Rodrigues, když jej do oka zasáhl gumový projektil francouzské policie. Leží v nemocnici a byl uveden do umělého spánku. Uvádí se to v článku serveru Echo24 (viz ZDE).

Brutalita bezpečnostních složek stoupá

Žluté vesty protestovaly tento víkend proti francouzskému prezidentovi a jeho vládě již pojedenácté. Macronovi se nedaří přesvědčit francouzské občany o tom, že se změnil a skutečně se zajímá o jejich problémy. Namísto toho stále stoupá brutalita bezpečnostních složek při potlačování nekončících demonstrací. Jenom za uplynulý víkend bylo zatčeno nejméně 223 demonstrujících a počet zraněných se od začátku protestů vyšplhal již přes 2 tisíce, a to včetně 31 vážných zranění. Ta byla ve 13 případech způsobena zásahem gumového projektilu do hlavy, v ostatních případech výbuchy ohlušujících granátů se slzným plynem či užitím fyzické síly, uvedl francouzský list Le Parisien.

Západ mlčí

Bezpečnostní složky se snaží demonstrující, proti kterým brutálně zasahují, dehonestovat obviněními o údajném extremismu a ničení městského mobiliáře, aby mohly ospravedlnit nepřijatelné násilí, kterého se vůči nim dopouštějí. Představitelé tzv. západních demokracií, kteří rádi často poučují jiné země o lidských právech, přitom toto brutální pošlapávání lidských práv ze strany francouzské vlády ostentativně přehlížejí.

Žluté vesty protestují proti zhoršování životních podmínek

Proti restriktivní fiskální a sociální vládní politice protestují Francouzi od poloviny listopadu. První vlny protestů 17. listopadu se zúčastnilo 282 000 osob. Demonstranti, z nichž značnou část tvoří lidé s nižšími příjmy, upozorňují na vysoké ceny a tvrdí, že prezident Emmanuel Macron ignoruje potřeby běžných občanů a prosazuje reformy sloužící bohatým.

Rudolf Hruboň