Zahraniční

VIDEO: Vladimir Putin zahájil provoz na železniční části Krymského mostu

Přepravu po železniční trati na mostě přes Kerčský průliv na poloostrov Krym v pondělí osobně zahájil prezident Vladimir Putin. Při této příležitosti usedl do kabiny strojvedoucího vlaku vypraveného z krymského přístavu Kerč do města Taman na opačném břehu.

Rusko je schopno realizovat velké projekty

Podle slov ruského prezidenta výstavba mostu přes Kerčský průliv ukázala, že Ruská federace je schopna realizovat rozsáhlé projekty a bude to i nadále dělat. Putin poznamenal, že začátek železniční dopravy po mostě je důležitá událost pro Krym, Sevastopol, jih Ruska a celou zemi. „Samozřejmě, že takové objekty infrastruktury, jako grandiózní most, který jsme postavili, budou mít vliv na celou ekonomiku,“ řekl prezident a vysvětlil, že první vlak na trase Petrohrad – Sevastopol odjel před 145 lety a provoz byl přerušen pouze třikrát – během říjnové revoluce 1917, Velké vlastenecké války a v roce 2014. Podle jeho slov Rusko prokázalo, že může „takové velké projekty realizovat na základě své vlastní technologické základny“. To vzbuzuje důvěru, že v zemi budou realizovány i další projekty, poznamenal Putin.

Prodáno už více než 57 tisíc jízdenek

„Na Krym se prodalo už více než 57 tisíc jízdenek,“ oznámil při slavnostním vypravení prvního vlaku ředitel ruské dopravní společnosti Alexandr Ganov s tím, že jde o jízdenky prodávané až 60 dnů před odjezdem. Předprodej začal 8. listopadu. „Zpočátku jsme prodávali každou minutu tři jízdenky,“ dodal Ganov. Most vedoucí na Krym z Krasnodarského kraje je nejdelším mostem v Rusku, jeho délka činí 19 kilometrů. Most byl financován penězi z federálního rozpočtu Ruska a jeho celková hodnota činí téměř 228 miliard rublů (přes 84 miliard korun). Pro vytvoření tratě o délce 19 kilometrů bylo položeno pět tisíc tun kolejnic a 38 tisíc železobetonových pražců. Prezident Vladimir Putin otevřel část mostu pro automobily již 15. května.

Rudolf Hruboň