Zahraniční

VIDEO: Ve Francii se protestovalo za sociální spravedlnost. Policie použila slzný plyn

Tisíce lidí se po celé Francii zapojily do tradičních prvomájových demonstrací, jejichž požadavkem byla sociální spravedlnost a zrušení vládního plánu na snížení dávek v nezaměstnanosti.

Více než 300 demonstrací

V Paříži se odborářského protestu účastnili mimo jiné pracovníci ze sektorů obzvláště zasažených pandemií COVIDu-19 a členové hnutí tzv. Žlutých vest, které před třemi lety spustilo mohutnou vlnu protivládních demonstrací. V Paříži, Lyonu, Nantes, Lille, Toulouse a dalších francouzských městech se konalo na 300 demonstrací, uvedla agentura Reuters. Protesty se odehrávaly z velké části v souladu s předpisy omezujícími shromažďování, demonstranti většinou nosili roušky a dodržovali rozestupy.

Zúčastnili se vůdci opozice

V Paříži bylo v potyčkách s anarchisty zatčeno 17 osob, policisté navíc museli použít slzný plyn. Shromáždění se zúčastnili také lídři opozice Jean-Luc Mélenchon a Marine Le Penová, kteří oba hodlají vyzvat prezidenta Emmanuela Macrona v prezidentských volbách v nadcházejícím roce. Mélenchon v Lille řekl, že si přeje, aby „pracující třída mohla žít beze strachu z nezaměstnanosti. Le Penová v Paříži položila věnec k soše Johanky z Arku, kterou její strana uctívá jako národní symbol.

Zpracoval Rudolf Hruboň