Zahraniční

VIDEO: Ve Francii se protestovalo proti policejní brutalitě

Demonstrující hnutí Žlutých vest protestovali po 38. víkend v Paříži a vzdali hold Steveovi Canicoovi, 24-letému muži, který během policejní akce v červnu spadl do řeky Loiry ve městě  Nantes. Protestovalo se také přímo v městě Nantes.

Proti policejní brutalitě

Protestující skandovali „revoluci“ a nesli transparenty s obviněním policie z účasti na jeho smrti. Francouzská policie použila v západofrancouzském městě Nantes proti demonstrantům slzný plyn a vodní děla. Canicovo tělo bylo vytaženo z řeky Loiry v pondělí 24. června, stovky metrů od místa, kde byl viděn naposledy v noci z 21. na 22. června, když policie násilně rozehnala hudební festival a při zásahu vytlačila některé účastníky do řeky. Podle mnoha svědků policie během akce nasadila slzný plyn a použila obušky.

Francie se stává rozdělenou společností

Neutuchající demonstrace ukazují na hlubší problém ve francouzské společnosti. Protestující nejsou ani pravicoví extrémisté, ani antisemité, jak se snaží světové veřejnosti namluvit prezident Macron a mainstreamová média, ale sociálně ohrožení obyvatelé Francie, kteří v zoufalství ze své životní situace založili hnutí Žlutých vest a šli demonstrovat za svoje právo na slušný život, který jim současná situace ve Francii neumožňuje.

Rudolf Hruboň