Zahraniční

VIDEO: Ve Francii se opět protestuje, tentokrát proti penzijní reformě

Celonárodní stávka odborů proti navrhované penzijní reformě zahájila ve Francii obrovské protesty a zastavila dopravu po celé zemi. Policie použila proti protestujícím slzný plyn. Hlavní stávka by měla pokračovat až do pondělí.

Paralýza celé země

Kvůli jedné z největších stávek za desítky let ve Francii od čtvrtečního časného rána kolabovala doprava. Proti plánované reformě důchodů demonstrovalo minimálně 510 000 lidí. Stávkují zaměstnanci železnic, dopravních podniků, aerolinek Air France, stejně jako řidiči kamionů. Zavřené zůstaly některé linky pařížského metra, uvedl server televize France 24. Zatímco trasy pochodů byly plné, jiné části Paříže zůstaly podle France 24 ulice vylidněné. Většina lidí neměla jak se dostat do práce, školy kvůli dopravní situaci zůstaly rovněž zavřené.

Za sporem stojí věk odchodu do důchodu

Za stávkou stojí snahy prezidenta Emmanuela Macrona reformovat francouzský penzijní systém. Změny má premiér Édouard Philippe představit až 12. prosince. Nicméně již připustil, že by se věk odchodu do důchodu mohl postupně zvyšovat. Důchod by se také neměl počítat z posledního platu, ale z průměru.

Rudolf Hruboň