Zahraniční

VIDEO: Ve Francii propukly protesty proti návrhu zákona o policii

V sedmdesáti francouzských městech se v sobotu tisíce občanů vydaly na pochod na protest proti návrhu kontroverzního zákona o globální bezpečnosti. Na jeho základě by hrozilo vězení lidem, kteří by zveřejnili fotografie policistů s úmyslem “ublížit jim.”

Hrozí omezení svobody slova

Podle kritiků by nařízení narušilo svobodu tisku a právo občanů na informace, píší francouzská média. Minulou sobotu se protestů se stejným motivem účastnilo na 22 tisíc lidí, píše server BFMTV, který v sobotu informuje o “silné mobilizaci” zejména v hlavním městě. Žádné odhady ohledně počtu účastníků dosud nejsou k dispozici. Velikost davu Pařížanů byla podle listu Le Figaro “působivá”. Došlo k incidentům s policií. Podle agentury Reuters v Paříži během protestů vzplála nejméně dvě auta a vybavení stavbařů.

Policie použila slzný plyn

Policisté použili slzný plyn proti pařížské demonstraci poté, co maskovaní demonstranti na policejní kordony házeli petardy a kameny a začali stavět barikády, uvedla agentura Reuters. Ministr Darmanin ani prezident Emmanuel Macron se k protestům zatím nevyjádřili. Francouzská vláda tvrdí, že zákonem, za jehož porušení by hrozilo vězení až jeden rok a pokuta 45 tisíc eur (1,2 milionu korun), zamýšlí chránit příslušníky policejních sborů, kteří obzvlášť v on-line prostředí čelí výhrůžkám. Odpůrci se ale obávají, že opatření by mohlo postihnout novináře a další osoby, které policisty natáčejí nebo fotografují při práci.

Sílící policejní brutalita

Reakce veřejnosti se vystupňovaly po dvou incidentech z tohoto týdne. V pondělí policie vyklidila tábor migrantů v centru Paříže, přičemž některá francouzská média označila postup policistů na místě za brutální. Ve čtvrtek večer se na veřejnost dostaly záběry, jak tři policisté fyzicky napadli a častovali rasistickými urážkami hudebního producenta černé pleti, zatímco v oficiálním záznamu policisté střet popsali velmi odlišně. V obou případech sehrály obrazové záznamy velkou úlohu. Útok policistů prezident Emmanuel Macron označil za “ostudu pro Francii.”

Zpracoval Rudolf Hruboň