Zahraniční

VIDEO: Ve Francii došlo ke střetům s policií během 47. demonstrace Žlutých vest

Již 47. víkend v řadě protestovali Francouzi proti situaci v zemi. Mezi policisty a protestujícími vypukly během demonstrace Žlutých vest drobné střety, když se demonstranti v sobotu pokusili vstoupit do centra města Toulouse.

Policie použila slzný plyn

Policie použila proti demonstrujícím slzný plyn, protože po ulicích pochodovalo více než 1 000 demonstrantů, kteří skandovali a měli transparenty. Od začátku protestů loni v listopadu se desítky tisíc lidí připojily k demonstracím v celé Francii kvůli nárůstu cen pohonných hmot. Shromáždění se pak proměnilo v široké hnutí proti politice prezidenta Emmanuela Macrona. Demonstrace pokračují navzdory návrhům francouzské vlády na řešení problémů protestujících.

Francie se stává rozdělenou společností

Neutuchající demonstrace ukazují na hlubší problém ve francouzské společnosti. Protestující nejsou ani pravicoví extrémisté, ani antisemité, jak se snaží světové veřejnosti namluvit prezident Macron a mainstreamová média, ale sociálně ohrožení obyvatelé Francie, kteří v zoufalství ze své životní situace založili hnutí Žlutých vest a šli demonstrovat za svoje právo na slušný život, který jim současná situace ve Francii neumožňuje.

Rudolf Hruboň