Zahraniční

VIDEO: V USA zemřeli po brutálním zákroku policie 2 lidé. Západ mlčí

Při střelbě během demonstrací ve městě Kenosha ve státě Wisconsin na severovýchodě USA zemřeli v noci na středu dva lidé další člověk byl postřeleni. Ve státě je vyhlášen stav nouze. Ve městě navzdory nočnímu zákazu vycházení už třetí den pokračují protesty.

Pachatel nejasný

Střelba si vyžádala jednoho mrtvého a dva zraněné, uvedl původně šerif David Beth pro list Milwaukee Journal Sentinel, pak se ale ukázalo, že oběti byly dvě. Jeden zastřelený byl trefen do hlavy krátce před úterní půlnocí. Policie odmítá, že by rány vyšly z jejich zbraní. Po pachateli se oficiálně pátrá. Zastřelený ležel na parkovišti a svědci se pokoušeli stlačit mu ránu na hlavě. Pak ho odnesli do nemocnice.

Protesty proti policejnímu násilí

Protesty proti policejnímu násilí pokračovaly navzdory vyhlášenému zákazu vycházení. Demonstranti se kolem deváté večer shromáždili u plotu u soudní budovy a házeli přes něj petardy. Policisté proti nim nasadili slzný plyn a pepřový sprej. Kolem jedenácté večer se střetli policisté a demonstranti u parku u Sheridanovy ulice. Policisté po nich začali pálit slzotvornými kouřovými a ohlušujícími granáty, uvedl Milwaukee Journal Sentinel. Demonstranti se chránili za popelnicemi a kontejnery a odpovídali palbou petard.

Postřelený Blake ochrnul

Protesty v Kenoshi se konají kvůli tomu, že policisté v neděli postřelili černocha Jacoba Blakea. Ten leží ve vážném stavu v nemocnici. Podle právníka Bena Crumpa je po několika zásazích Jacob Blake od pasu dolů ochrnutý, kulky mu poškodily míchu a rozdrtily obratle. „Byl by zázrak, kdyby Jacob Blake někdy zase chodil,“ řekl. Další právník uvedl, že má vážně poškozené i další orgány. „Střelili mého syna sedmkrát, jako by na něm nezáleželo,“ uvedl jeho otec, „ale na mém synovi záleží. Je to lidská bytost,” dodal.

Rudolf Hruboň