Zahraniční

VIDEO: V USA stále nepolevují protesty. Trump hrozí tvrdým zásahem armády

Pentagon dal rozkaz armádě, aby uvedla jednotky americké vojenské policie do pohotovosti k nasazení v Minneapolisu. Prezident Trump pohrozil jejím tvrdým zásahem. Oznámila to agentura AP s odvoláním na informované zdroje (viz ZDE).

Armáda je připravena zasáhnout

“Americké státy a města musí tvrději zasáhnout proti násilným demonstracím, jinak se do věci vloží federální vláda včetně armády.” Dnes to zdůraznil americký prezident Donald Trump, který prohlášení zveřejnil na Twitteru. Podle informací od zdrojů dostali vojáci z Fort Braggu v Severní Karolíně a Fort Drumu v New Yorku rozkaz, aby byli připraveni k nasazení během čtyř hodin. Guvernér státu Georgie Brian Kemp vyhlásil režim výjimečné situace v okresu Fulton, v němž se nachází největší město tohoto státu Atlanta. V důsledku nepokojů bylo vydrancováno přes 200 budov, spočítaly místní noviny The Minneapolis Star Tribune. Podle jejich údajů bylo několik budov vážně poškozeno vytopením nebo ohněm. Některé z nich byly ohněm úplně zničeny.

Trump požaduje tvrdší postup

“Bez ohledu na hranice států podněcování k násilí je FEDERÁLNÍ ZLOČIN! Liberální guvernéři a starostové musí jednat mnohem tvrději, nebo federální vláda zasáhne a udělá, co je třeba včetně využití neomezené moci naší armády a velkého zatýkání, uvedl Trump.

Protesty kvůli zabití George Floyda

V USA sílí protesty kvůli brutální vraždě Afroameričana George Floyda, který zemřel poté, co mu bělošský policista několik minut klečel na krku. Přihlížející policistu varovali, že jeho zákrok je přehnaný a že Floyd krvácí z nosu. Sám zatčený policistům říkal, že nemůže dýchat, a prosil, aby ho nezabíjeli. Krátce po převozu do nemocnice zemřel.

Rudolf Hruboň