Zahraniční

VIDEO: V USA pokračují masové protesty proti rasové nespravedlnosti

Ve Spojených státech dále pokračují masové protesty proti rasové nespravedlnosti ve společnosti. Zasažena jsou velká města, jak Portland a nebo Seattle. Federální agenti v civilu zatýkají demonstranty a odvážejí je v neoznačených autech.

Protesty proti zásahu federálů

Dav čítající zhruba dva tisíce lidí v sobotu prošel americkým městem Seattle ve státu Washington. Protest proti rasismu a zejména proti přítomnosti federálních agentů označila agentura Reuters za největší demonstraci hnutí Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) za poslední týdny. Menší protesty se konaly také v Austinu, kde při střelbě přišla o život jedna osoba. Při protestech v Seattlu někteří demonstranti rozbíjeli okna a podpálili budoucí nápravně výchovný ústav pro mladistvé. Policie nasadila slzný plyn a zábleskové granáty, aby dav rozehnala. Tři muži zákona byli raněni, jeden z nich musel být hospitalizován, a 25 demonstrantů bylo zatčeno.

Eskalace v Portlandu

Na síle nabývají zejména demonstrace v Portlandu, nejlidnatějším městě státu Oregon, kde protesty trvají už skoro dva měsíce. Ministerstvo pro vnitřní bezpečnost sem před třemi týdny vyslalo federální složky. Během protestu v Seattlu se objevil například transparent „Federální agenti běžte domů” a lidé skandovali mimo jiné „Bez spravedlnosti není smíru”. Michaud Savage, který se demonstrace zúčastnil, uvedl, že protest vyjadřuje nespokojenost s místními úřady a s nasazením federálních agentů v Portlandu. Původním impulsem neutuchající vlny protestů byla květnová smrt neozbrojeného černocha George Floyda při zatýkání v Minneapolisu, nově ale účastníky sjednocuje nesouhlas s nasazováním federálních složek.

Rudolf Hruboň