Zahraniční

VIDEO: V Sýrii se srazila vozidla ruské a americké armády

Americké okupační síly v Sýrii bránily ve středu v průjezdu koloně ruské armády a v důsledku toho došlo ke srážce dvou vozidel. Zástupci ruského generálního štábu obvinili Američany z porušení existujících dohod o působení obou států v Sýrii.

Pokus o zablokování ruské kolony

„V rozporu s existujícími dohodami američtí vojáci provedli pokus o zablokování ruské hlídky. Vojenská policie ozbrojených sil Ruské federace na to zareagovala tak, že byly podniknuty nezbytné kroky k zabránění incidentu a k dalšímu plnění zadaného úkolu,“ uvádí se ve zprávě ruského ministerstva obrany. Na ruskými vozidly po celou dobu incidentu kroužily ruské bitevní vrtulníky. Později náčelník Generálního štábu ruských ozbrojených sil Valerij Gerasimov prohlásil, že Rusko předem nahlásilo mezinárodní koalici průjezd ruské kolony. Mluvčí americké Národní bezpečnostní rady naopak obvinil ruskou armádu, že prý porušila pravidla pro předcházení konfliktům v Sýrii.

Američané jsou v Sýrii nelegálně

Americké jednotky se nacházejí na území Sýrie nelegálně a porušují tak mezinárodní právo, když neobdržely povolení pro působení v zemi od legální vlády v čele s prezidentem Bašárem Asadem. Na rozdíl od ruské armády, která je v zemi legálně na základě Asadova pozvání. Jak prohlásil již před časem náměstek ruského ministra obrany, generálplukovník Alexandr Fomin, americké okupační síly rozkrádají v Sýrii její ropné zdroje a pomocí sankcí se snaží zničit její ekonomiku (viz ZDE). Ruské ministerstvo obrany předtím nejednou prohlásilo, že USA pašují syrskou ropu do jiných zemí, a že konvoje ochraňují soukromé americké vojenské společnosti a speciální vojenské jednotky.

Rudolf Hruboň